Markowy produkt czy tebukonazol?

Miniony sezon 2016/2017 nie rozpieszczał rolników. W większości kraju zebrane plony rzepaku daleko odbiegały od pierwotnych oczekiwań. Nasze doświadczenia również to obrazują. Główna przyczyna niskich plonów: majowe przymrozki oraz duża presja szkodników w końcówce wegetacji. Nadchodzący sezon – opóźnione zasiewy rzepaku, nierównomierne wschody …. to wszystko wywołuje stres rolników i niepewność co do odpowiedniej agrotechniki. Zastanawiasz się jak zoptymalizować koszty ochrony ? Przygotowaliśmy krótkie porównanie.

Aktualna sytuacja na rynku płodów rolnych skłania wiele gospodarstw do poszukiwania oszczędności. Decydując się na jesienny fungicyd rzepaczany, nie warto szukać półśrodków, należy postawić na produkt sprawdzony. Kroki podjęte już teraz mają wpływ na finalny plon, przezimowanie i kondycję plantacji wiosną.

Nawet w roku, kiedy plony rzepaku nie rozpieszczają rolników, inwestowanie w dobrą ochronę ma sens!

Również tegoroczne doświadczenia polowe BASF potwierdzają kluczowy wpływ jesiennej ochrony na finalny plon. Nasze doświadczenie zlokalizowane były w Jarosławcu (woj. Wielkopolskie) i Gurczu (woj. Pomorskie). Na poletkach jesienią zastosowano różne kombinacje fungicydów. Natomiast wiosną i w fazie kwitnienia wszystkie obiekty były chronione Caryx 1 l/ha oraz Pictor 0,5 l/ha. Wyniki jasno obrazują, że to właśnie rzepak po zabiegach jesiennych CARYX 240 SL dał nawet o 371 zł z hektara więcej w odniesieniu do kontroli i o 210 zł więcej niż rzepak traktowany tebukonazolem, i to w roku, który nie należy do najlepszych dla rzepaku.

Dla uzyskania optymalnych efektów przezimowania i plonowania warto stosować rozwiązania na naszym rynku świetnie sprawdzone i przetestowane w ostatnich latach. Według niezależnych badań rynkowych wykonanych przez firmę Kynetec - podczas ostatnich dużych wymarznięć w 2012 i 2016 roku rzepak traktowany produktem CARYX w najlepszym stopniu przezimował i uratował późniejszy plon. Według Kynetec w Polsce w sezonie 2015/2016 wymarzło około 25 % ogólnej powierzchni uprawy. Województwa najbardziej dotknięte wymarznięciami to: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, podlaskie. Kynetec w ramach przeprowadzonego wiosną badania zapytał, jakie preparaty były stosowane jesienią do ochrony fungicydowej oraz jak wygląda rzepak po zimie (w jakim procencie plantacja przetrwała). Wyniki pokazują, że w przypadku województw najbardziej dotkniętych wymarznięciami, rzepak chroniony jesienią produktem Caryx® 240 SL przezimował lepiej i odsetek wymarznięć był mniejszy w porównaniu do produktów konkurencyjnych.

Top