Rośliny strączkowe

Poznaj pierwszą, w pełni profesjonalną technologię ochrony soi.

Rośliny strączkowe odgrywają znaczącą rolę w produkcji rolnej. Ich nasiona posiadają aż 23–44% białka w nasionach (w tym kluczowych aminokwasów). Dla porównania zboża mają tylko 9–13% białka. Sprawia to, że rośliny strączkowe są niezastąpione w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza spożywczego, paszowego czy przetwórczego. BASF ma bogate doświadczenie związane z roślinami strączkowymi. Od wielu lat pozostaje liderem w zakresie innowacyjnych środków ochrony roślin – herbicydów i fungicydów. Dodatkowo poszerzyliśmy swoje portfolio o szczepionki bakteryjne (inokulanty), aby zapewnić producentom roślin strączkowych kompleksową ochronę upraw od siewu po zbiory.

Profesjonalna ochrona upraw grochu składają się z dwóch elementów:

  • Ochrona herbicydowa

  • Ochrona fungicydowa

Odchwaszczanie plantacji grochu powinno przebiegać w kilku etapach z zastosowaniem środków odpowiednio dobranych do fazy rozwojowej chwastów. Do polecanych przez BASF herbicydów należą:

  • Stomp® Aqua 455 CS – herbicyd do zastosowania doglebowego lub nalistnego. Najskuteczniej zwalcza roczne chwasty dwuliścienne i jednoliścienne w okresie ich kiełkowania i wschodów. Unikalną cechą środka jest wyższe stężenie substancji czynnej (pendimitaliny) zamkniętej w mikrokapsułkach.
  • Corum® 502,4 SL z dodatkiem adiuwantu Dash® – zwalcza szerokie spektrum chwastów dwuliściennych i niektóre chwasty jednoliścienne w ich wczesnych fazach rozwojowych. Jest pobierany głównie przez liście chwastów. Najskuteczniej niszczy chwasty do fazy 2–4 liści.
  • Focus® Ultra 100 EC – herbicyd stosowany nalistnie, który ultraskutecznie i selektywnie zwalcza perz właściwy i chwasty jednoroczne jednoliścienne (w tym chwastnicę jednostronną). Środek zapewnia wysoką opłacalność stosowania.
  • Basagran® 480 SL – to środek chwastobójczy, stosowany nalistnie, przeznaczony do zwalczania jednorocznych chwastów dwuliściennych. Najskuteczniej niszczy chwasty do fazy 3-4 liści. Jest całkowicie bezpieczny dla roślin następczych. W późniejszych fazach rozwojowych roślin grochu niezbędne staje się zapewnienie uprawom odpowiedniej ochrony fungicydowej. Optymalnym wyborem będzie środek grzybobójczy o działaniu układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego. Np. Signum® 33 WG. Cechuje go szeroki zakres zwalczanych chorób i sprawdzone działanie.

Profesjonalna ochrona lucerny różni się nieco od tej rekomendowanej w przypadku upraw grochu. Tu kluczowe znaczenie mają dwa rodzaje zabiegów ochronnych:

  • Szczepienie nasion

  • Ochrona herbicydowa

Dzięki zastosowaniu szczepionek bakteryjnych rośliny lucerny wytwarzają dużą liczbę brodawek. W efekcie nie ma konieczności używania wysokich dawek nawozów azotowych w ich uprawie. Szczepionką stworzoną specjalnie z myślą o uprawie lucerny oraz koniczyny jest HiStick® Alfalfa.

Produkt ten zawiera bakterie brodawkowe Sinorhizobium meliloti, które powodują efektywniejsze wiązanie azotu z powietrza w glebie przez rośliny. Pozytywnym efektem jej zastosowania obok oszczędności na nawozach są: zmniejszenie wigoru chwastów, redukcja zanieczyszczenia wód gruntowych i zwiększenie realnych zysków.

Jeśli chodzi o zabezpieczenie upraw lucerny przez zagrożeniem ze strony chwastów, w BASF rekomendujemy sprawdzony zestaw dwóch herbicydów:

  • Stomp® Aqua 455 CS – środek chwastobójczy w formie zawiesiny kapsuł w cieczy przeznaczonej do rozcieńczania wodą. Jest on stosowany doglebowo lub nalistnie i przeznaczony do zwalczania rocznych chwastów dwuliściennych i jednoliściennych.

  • Przeznaczony do dwóch zabiegów w sezonie Corum® 502,4 SL z dodatkiem adiuwantu Dash®. Herbicyd ten zwalcza skutecznie jednoroczne chwasty dwuliścienne i niektóre jednoliścienne w ich wczesnych fazach rozwojowych. Jest selektywny dla rośliny uprawnej i łatwy w użyciu.

W przypadku uprawy łubinu skuteczna ochrona upraw obejmuje aż 3 etapy. Są to:

  • Szczepienie nasion
  • Ochrona herbicydowa
  • Ochrona fungicydowa

Nasiona łubinu przed wysiewem powinny zostać zaszczepione środkiem zawierającym symbiotyczne bakterie brodawkowe Bradyrhizobium sp. Lupinus. Powodują one efektywniejsze wiązanie azotu z powietrza w glebie przez rośliny.

Szczepienie nasion bio-insektycydem może zwiększyć plon o kilkanaście procent w porównaniu z roślinami nieszczepionymi. Dodatkowo redukuje zanieczyszczenie wód gruntowych. Ale nie tylko. Ma ponadto istotne znaczenie w kontekście ochrony herbicydowej, ograniczając ilość azotu dostępną w glebie dla chwastów.

Preparatem najwyższej jakości przeznaczonym dla upraw łubinu i seradeli jest szczepionka bakteryjna HiStick® Lupin. Zawiera ona co najmniej 2 miliardy żywych bakterii wspomnianego szczepu.

Odchwaszczanie plantacji łubinu powinno przebiegać w etapach z zastosowaniem środków odpowiednio dobranych do fazy rozwojowej chwastów. Są to herbicydy:

  • Stomp® Aqua 455 CS – środek, który zwalcza roczne chwasty dwuliścienne i jednoliścienne w okresie ich kiełkowania i wschodów.

  • Focus® Ultra 100 EC – herbicyd ultraskutecznie i selektywnie zwalczający perz właściwy i chwasty jednoroczne jednoliścienne.

Ostatnim etapem ochrony łubinu jest zabezpieczenie upraw przed szarą pleśnią. W tym celu rekomendujemy w BASF zastosowanie fungicydu Signum® 33 WG. Środek ten jest postrzegany jako jeden z najlepszych preparatów na rynku polskim oraz europejskim. Działa zapobiegawczo i interwencyjnie w perfekcyjny sposób.

Profesjonalna technologia ochrony roślin strączkowych BASF to skuteczne i sprawdzone rozwiązania idealnie dopasowana do poszczególnych gatunków roślin. Zapewniają one maksymalną ochronę upraw grochu, lucerny i łubinu przed zagrożeniami, poprawiając ich zyskowność.

Top