Test przezimowania roślin

Zobacz w jakiej kondycji aktualnie są rośliny na naszych polach w Pągowie i Jarosławcu.

Przezimowanie roślin to temat, który pojawia się w głowach wielu rolników i wprawia w zadumę co tam dzieje się na naszych polach zwłaszcza po temperaturach -16°C - -18 °C

Tak jak co roku, koledzy z działu badań i rozwoju przygotowali aktualny stan przezimowania upraw. Sytuacja na naszych polach wygląda następująco:

W Pągowie wszystkie rośliny są w dobrej kondycji. Oceniane zboża ozime siane były 17 – 18 października 2016r. Warto podkreślić, że w Pągowie od początku roku gdy temperatury spadły poniżej -10 stopni Celcjusza na polu cały czas była pokrywa śnieżna. Aktualnie jest około 20 – 30 cm śniegu i jak widać na zdjęciu rośliny mają się dobrze. Po przeprowadzonym teście można stwierdzić, że najgorzej wygląda pszenica Princeps, która już jesienią bardzo wolno się rozwijała w porównaniu do drugiej odmiany- Linus. W teście około 70% odmiany Princeps dobrze kiełkowała, a około 30% bardzo wolno wypuszczała nowe przyrosty. Pozostałe zboża wypadły bardzo dobrze. Do lepszego zobrazowania sytuacji załączamy zdjęcia pszenic (odmiany – Princeps oraz Linus), pszenżyta (odmiana – Meloman) oraz jęczmienia ozimego (odmiana – Bażant).

Podobny stan roślin ma miejsce na polach w Jarosławcu, uprawy w 50-80% pokryte są śniegiem i ma to bardzo duży wpływ na dobre przezimowanie.

Testy będziemy jeszcze przeprowadzać w lutym i marcu, zwłaszcza jeśli wystąpią tak niskie temperatury.

1 z 8 – rzepak Jarosławiec

Kolejny pozytywny test przezimowania, który wykonaliśmy w tym tygodniu na terenie północnej Polski okolice Słupska.

Pszenica ozima (RGT Kilimanjaro zasiana w trzeciej dekadzie października, zimotrwałość – 4).

W tym rejonie było sporo śniegu, więc rośliny wyglądają bardzo dobrze.

1 z 3 – Pobrane rośliny

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.