Rzepak ozimy

Rzepak ozimy jest w Europie najważniejszą rośliną oleistą, a jego znaczenie w produkcji oleju wciąż rośnie. To uprawa bardzo wymagająca, ale odznacza się także wysoką efektywnością ekonomiczną. Jednak aby cieszyć się satysfakcjonującymi wynikami, konieczna jest kompleksowa ochrona plantacji.

Uprawa rzepaku najlepiej udaje się na dość dobrych stanowiskach, a wymagania tej rośliny w zakresie uregulowania pH oraz nawożenia wymagają dokładnego i długofalowego planowania. Ze względu na swoją specyfikę rzepak jest niezwykle czuły na niewłaściwy płodozmian. Wszelkie uproszczenia w tej dziedzinie odbijają się zarówno bezpośrednio na plonowaniu, jak i na zdrowotności roślin.

Ochrona rzepaku ozimego zaczyna się jesienią od zabiegu herbicydowego. Jednak już na tym etapie konieczna jest także regularna lustracja plantacji zarówno pod kątem obecności szkodników, jak i zagrożeń ze strony patogenów chorobotwórczych. Rzepak wymaga również regulacji pokroju, a stały monitoring zagrożeń jest obowiązkowy niemal do samych zbiorów. Poza stosowaniem fungicydów na rzepak ozimy redukowanie ryzyka wystąpienia chorób skutecznie wspiera wybór właściwych odmian, wykazujących odporność na zagrożenia zauważane w rejonie uprawy.

Top