Biała plamistość liści truskawki [Mycosphaerella fragariae]

Występowanie i znaczenie

Szerokie rozpowszechnienie w głównych rejonach uprawy truskawek i poziomek. Infekcje powodowane przez grzyb Mycosphaerella fragariae powodują zamieranie liści, przez co obniżce ulega kondycja roślin, a w konsekwencji porażone rośliny wydają niższe plony znacznie gorszej jakości.

Okres wykrywania

Podczas całego okresu wegetacji, od kwietnia do końca września w warunkach wysokiej wilgotności względnej powietrza.

Obraz choroby

Źródło infekcji pierwotnych stanowią zarodniki konidialne, które na plantacji rozprzestrzeniają się już wiosną. Objawy choroby w postaci brązowych plam o niewielkich rozmiarach zaobserwować można na górnej stronie liści. W kolejnych stadiach rozwoju choroby plamy stają się białe, a wokół nich uwidacznia się charakterystyczna czerwono-brunatna obwódka. Plamy są wielkości od 2 do 12 mm w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Sprawca choroby może porażać również ogonki liściowe, działki kielicha oraz rozłogi. Niekiedy może dochodzić także do infekcji słupka, w wyniku czego grzybnia przerasta do nasion znajdujących się na skórce owoców. Przy większym nasileniu plamy zlewają się ze sobą, zajmując znacznie większą powierzchnię liści, przez co ograniczeniu ulega asymilacja roślin. Najczęściej starsze plantacje porażone są silniej niż jednoroczne.

Sprawca białej plamistości liści truskawek zimuje na plantacji na porażonych wcześniej liściach. Choroba ta rozprzestrzenia się wraz z kroplami deszczu oraz w czasie zraszania plantacji. Grzyb Mycosphaerella fragariae na plantacjach truskawek wymaga corocznego zwalczania. Próg zagrożenia wynosi około 1% porażonych roślin dla odmian wrażliwych i >5% dla pozostałych odmian truskawek.

Wzmożone występowanie

  • zainfekowane sadzonki truskawek,
  • pozostawione po zakończonym zbiorze zainfekowane liście truskawek,
  • zbyt duże zagęszczenie roślin.

Agrotechniczne działania zapobiegawcze

  • wybór zdrowych sadzonek bez objawów chorobowych,
  • dobór odmian odpornych na białą plamistość liści,
  • sadzenie truskawek w odpowiedniej rozstawie, aby nie rosły w nadmiernym zagęszczeniu,
  • regularne odchwaszczanie plantacji,
  • koszenie lub ścinanie liści truskawek po zbiorze,
  • usuwanie zainfekowanych liści z plantacji po zakończonym zbiorze.

Top