Włośnica [Setaria sp.]
Chwast z rodziny wiechlinowatych. Trawa jednoroczna, ciepłolubna. Kiełkuje późną wiosną. Tworzy kępy. Preferuje stanowiska od piaszczystych po gliniaste, świeże i zasobne w składniki pokarmowe.
Występowanie
W Polsce występuje pospolicie na całym niżu oraz na obszarach podgórskich. Jako chwast spotykana jest na polach uprawnych (zwłaszcza w rejonach uprawy kukurydzy, buraków, ziemniaków oraz roślin strączkowych). Rzadziej zachwaszcza uprawy zbóż, często jednak masowo dojrzewa na ścierniskach, zwłaszcza tych żytnich. W mniejszym stopniu zasiedla również ogrody oraz odłogi. Często można ją spotkać również na przydrożach.
Opis rośliny
Chwast, który osiąga wysokość od 20 do 30 cm, czasami do 40 cm. Korzeń włośnicy jest miotełkowaty. W fazie siewki włośnica początkowo wykształca równowąski, dość szeroki i zaostrzony liść o długości do 3 cm, który pozbawiony jest języczka, a następnie drugi liść, który jest dłuższy i szerszy. Najmłodszy liść jest zwinięty, jajowaty oraz zaostrzony. Języczek liściowy zastąpiony jest włoskami, które ułożone są w kształcie kołnierza. Pochwy liściowe są spłaszczone, gładkie, bez włosków i uszka. Łodygę kończy kwiatostan w postaci wiechy dorastającej do 3-5 cm długości. Wiecha złożona jest z małych kłosków, pokryta jest długimi szczecinkami, które początkowo są żółte, a następnie zmieniają barwę na czerwoną. Szczecinki nie posiadają ząbków na zakończeniach. Na roślinie znajduje się od 400 do 800 nasion, które kiełkują późną wiosną, tworząc kępy. Masowo dojrzewa i rozmnaża się na ścierniskach, ugorach oraz odłogach. Kwitnie od czerwca do października.
Włośnica jest pospolitym chwastem, który późno wschodzi i przez to stanowi poważne zagrożenie zwłaszcza dla upraw kukurydzy i buraków. Konkuruje również z gatunkami zbóż i roślinami uprawianymi na pasze zielone dla zwierząt gospodarskich. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się włośnicy stosuje się odpowiednią profilaktykę. Ważna jest czystość materiału siewnego, stosowanie rozłożonego obornika, eliminacja wschodów włośnicy, a także wczesne przeprowadzanie podorywki oraz bronowania.