W okresie jesiennym ochrona fungicydowa tej uprawy jest konieczna i powinna iść w parze z regulacją wzrostu roślin. Tylko w ten sposób można osiągnąć wysoki plon. Jakie są zalecenia na sezon wegetacyjny 2020/21? Posłuchaj naszego eksperta!
Nie od dziś wiadomo, że chwasty w zbożach najlepiej zwalczać już jesienią. Problemem jednak jest rosnąca odporność chwastów na substancje czynne. Jak zatem wykonać zabieg, tak by nie poprawiać go wiosną? Jakich substancji czynnych użyć? Posłuchaj podcastu!
Choroby grzybowe rzepaku ozimego, które mogą zaatakować rośliny w okresie jesiennym przyczyniają się do gorszego przezimowania oraz znacznego zmniejszenia plonu. Jaki fungicyd wybrać? Kiedy wykonać zabieg fungicydowy? Posłuchaj eksperta!
Dlaczego precyzyjne zaprawianie zbóż jest tak ważne? Jakie choroby zagrażają młodym siewkom w początkowych fazach rozwojowych i dlaczego są tak groźne? Dowiedz się z wywiadu z ekspertem.
Czy zaprawianie nasion jęczmienia ozimego może uchronić rośliny przed infekcjami w sezonie jesiennym? Czy jest możliwe całkowite ominięcie zabiegu T1 w jęczmieniu ozimym? Dowiedz się od eksperta!
Choroby pszenicy ozimej są poważnym zagrożeniem dla wielkości plonu. Czym się powinna charakteryzować dobra zaprawa nasienna? Czy zaprawa może zrobić coś więcej, niż tylko zabezpieczyć rośliny przed patogenami? Posłuchaj eksperta!
Zdrowe liście flagowe i podflagowe pełnią fundamentalną funkcję plonotwórczą. W przypadku pszenicy mogą opowiadać za parędziesiąt procent plonu. Są jednak narażone na liczne choroby liści zbóż. Prowadzą one do olbrzymich strat. Jak z nimi walczyć?
W ostatnim czasie z rynku zostały wycofane niezwykle popularne jeśli chodzi o ochronę fungicydową zbóż środki oparte na propikonazolu. Czy rolnicy w związku z dużą presją chorób atakujących rośliny w tym sezonie powinni się martwić zniknięciem tej substancji czynnej?
Wykonywanie zabiegów fungicydowych należy do podstawowych czynności w ochronie zbóż ozimych. Jak wiemy nie wszystkie choroby grzybowe są zwalczane w trakcie pierwszego oprysku. Które choroby zwalczamy w ramach zabiegu T2 w zbożach? Jaki termin będzie optymalny, żeby przeprowadzić go po zabiegu podstawowym?
Jak powinno wyglądać zwalczanie chwastów w zbożach jarych w kontekście problemu suszy i niedoborów wilgoci? Jak dostosować ochronę herbicydową do tych niesprzyjających warunków?
Temat wyboru terminu oraz warunków pogodowych pierwszej regulacji już za nami. Tym razem porozmawiamy o drugim etapie skracania zbóż. Jaki jest jego cel i czy jest on w ogóle konieczny?
Skracanie zbóż jest nieodłącznym elementem profesjonalnych zabiegów wiosennych. Chcąc zapewnić sobie wysoki plon na polu powinniśmy zapoznać się z aspektami technicznymi związanymi ze stosowaniem regulatorów wzrostu. Warto się jednak również zastanowić co zyskuje sam rolnik ze skracania zbóż?
Na polskim rynku jest dostępnych wiele środków do ochrony fungicydowej zbóż, które oparte są o substancję czynne z grupy triazoli. Czy są one tak samo skuteczne?
Kluczem do wysokiego plonu są profesjonalne zabiegi wiosenne w zbożach. Tym razem zadajemy sobie pytanie, które budzi wśród rolników wiele wątpliwości. – Skracać, czy nie skracać zboża jare?
Dlaczego zabieg T1 w zbożach ozimych jest tak ważny? Czy presja ze strony patogenów roślin jest większa niż w latach poprzednich? Dowiedz się z podcastu!
Największy problem w obecnym sezonie będą stanowiły chwasty dwu- i jednoliścienne. Jak przeprowadzić wiosenny zabieg herbicydowy. Co stosować? Posłuchaj podcastu!