Grusza [Pyrus communis]

Grusza jest drzewem owocowym o dość sporych wymaganiach glebowych. Do właściwego wzrostu i owocowania potrzebuje gleby zasobnej w próchnicę i składniki pokarmowe. Można ją uprawiać także na ziemiach lekkich, piaszczysto gliniastych, zawierających niewielkie ilości próchnicy, jednak taki sad wymaga wzmożonego nawożenia materią organiczną oraz nawożenia mineralnego.

Sad gruszowy wymaga odpowiedniej ochrony fungicydowej. Dotyczy to zarówno zabezpieczenia roślin przed patogenami atakującymi od fazy pękania pąków do momentu, kiedy owoce osiągną 90% typowej wielkości, jak i również ochrony przed chorobami przechowalniczymi. Jednym z poważniejszych zagrożeń jest parch gruszy. Ochrona przed tym patogenem może wymagać nawet sześciu zabiegów w sezonie wegetacyjnym.

Ochrona przed chorobami przechowalniczymi gruszy, takimi jak gorzka zgnilizna gruszek i mokra zgnilizna gruszek, z użyciem fungicydów opartych o boskalid i piraklostrobinę wymaga zabiegu najpóźniej na 7 dni przed zbiorem. Jest to zabieg lub zależnie od przyjętego modelu ochrony dwa zabiegi, niezwykle istotny dla kondycji owoców.

Top