Agricultural Solutions

Agriculture

Kontakt

Clearfield® - zalecenia uprawowe i bezpieczne stosowanie

Technologia Produkcji Rzepaku Clearfield® łączy herbicyd do stosowania powschodowego o bardzo szerokim spektrum zwalczanych chwastów z niemodyfikowanymi genetycznie odmianami rzepaku odpornymi na te herbicydy (substancja aktywna – imazamoks). Clearfield® daje rolnikom nowe korzyści przy powschodowym zwalczaniu chwastów w rzepaku:

  • zabieg herbicydowy dopiero po wschodach rzepaku,
  • wyzszy plon o lepszej jakości dzieki doskonałemu zwalczaniu chwastów,
  • oszczedność czasu i srodków – w porównaniu do konwencjonalnych programów herbicydowych potrzebny jest srednio jeden zabieg mniej (jednym zabiegiem jednocześnie zwalczamy chwasty dwuliścienne i jednoliścienne – w tym samosiewy zbóz),
  • mozliwość wyboru optymalnych warunków do wykonania zabiegu (szerokie okno aplikacji, aż do 4-5 tygodni) oraz skuteczność niezaleznie od warunków pogodowych.

Skuteczność i korzyści ze stosowania technologii Clearfield® płyną z wykorzystania mechanizmu odporności odmian na imazamoks. Substancja ta należy do grupy inhibitorów ALS/AHAS i na podstawie tego sposobu działania została zaklasyfikowana przez Herbicide Resistance Action Committee (HRAC) do grupy B, w skład której wchodzą też między innymi produkty sulfonylomocznikowe.

Należy więc pamiętać, że substancje aktywne działające w ten sam sposób co imazamoks nie będą w stanie w 100% kontrolować samosiewów rzepaku odmian Clearfield, które mogą pojawić się na polu w roślinach następczych i odpowiednio zaplanować dobór herbicydów w tych uprawach.

Poniżej prezentujemy szczegółowe informacje i zalecenia związane z tym tematem.

Samosiewy

Zwalczanie w uprawach następczych

Zobacz więcej

Cleravis® 492,5 SC

Herbicyd w Technologii Clearfield®

Zobacz więcej

Dobre praktyki

Skuteczne i bezpieczne stosowanie herbicydów

Zobacz więcej


Zasady postępowania przy stosowaniu Technologii Produkcji Rzepaku Clearfield®

  • Odmiany rzepaku przeznaczone do technologii Clearfield (odporne na imazamoks) oznaczone są zawsze symbolem CL w nazwie, np. DK Impression CL
  • Po wykonanym zabiegu dokładnie umyj opryskiwacz – pamiętaj, że imazamoks lub jego pozostałosści moga spowodować uszkodzenia w rzepaku odmian konwencjonalnych (innych niz Clearfield)

Top