W jakiej kondycji są uprawy po zimie? Spotkanie z dziennikarzami Rychnów 2025
02.04.2025
6 marca 2025 r. zaprosiliśmy przedstawicieli mediów rolniczych do Centrum Kompetencji BASF w Rychnowie w woj. opolskim na konferencję prasową. Była to okazja do przedstawienia oferty BASF i aktualnych działań oraz zapoznania się ze stanem upraw.
- W sezonie 2025 BASF ma do zaoferowania nowy fungicyd od ochrony górnych liści i kłosa Osiris Revy oraz Divexo – fungicyd do zwalczania chorób ziemniaków i warzyw.
- Poleca także cztery nowe produkty wprowadzone w 2024 roku – dwa do ochrony zbóż: fungicydy Daxur® i Revyflex® Plus oraz dwa do ochrony rzepaku: fungicyd i regulator wzrostu Architect® i fungicyd Pictor® Revy.
- BeneFito – program korzyści BASF obejmie wszystkie uprawy: zboża, rzepak, kukurydza, burak cukrowy, słonecznik, owoce i warzywa. Program lojalnościowy jest dostępny dla każdego producenta rolnego, bez względu na wielkość gospodarstwa.

Skuteczna ochrona zbóż na początku wiosny
Sytuację na poletkach doświadczalnych w Centrum Kompetencji BASF przedstawił Tomasz Białas Specjalista technicznego wsparcia sprzedaży BASF. Pszenica ozima w Rychnowie jest w fazie BBCH 21 – 25, po nawożeniu azotem (Zaksan - 200 kg/ha). Jesienią plantacja była chroniona przed chwastami i mszycami. Obecnie na roślinach widoczny jest mączniak prawdziwy zbóż i traw, septorioza liści pszenicy oraz rdza. W zabiegu T-1 zastosowany zostanie Revyflex Plus w dawce 1,25 - 1,5 l/ha. Fungicyd polecany jest w plantacje chronione bardziej intensywne o wysokim potencjale plonotwórczym, w których stosujemy przynajmniej dwa zabiegi ochrony.
W takich plantacjach na pierwszy zabieg, BASF poleca użyć ww. Revyflex Plus. Preparat łączy w świetnej formulacji aż trzy substancje czynne, które są wysoce skuteczne w zwalczaniu septoriozy paskowanej liści, mączniaka prawdziwego zbóż i traw, łamliwości źdźbła zbóż i traw, rdzy brunatnej i żółtej, rynchosporiozy, plamistości siatkowej jęczmienia. Może być stosowany w uprawie pszenicy ozimej i jarej, jęczmieniu ozimym i jarym, pszenżycie ozimym, życie. Revyflex Plus cechuje możliwość stosowania w niższych temperaturach – już od 5 stopni Celsjusza, szybkość wynikania w strukturę liścia a także długość działania – jest skuteczny w walce z septoriozą nawet do 50 dni.
W plantacje mniej intensywne, specjaliści BASF rekomendują Daxur lub Duet na Start.
Daxur stosujemy w dawce 0,8 l/ha. Preparat bazuje na dwóch substancjach czynnych: Revysol
i krezoksym metylu; ma szerokie okno zabiegowe od BBCH 30-69 ( w jęczmieniu maksymalnie do fazy BBCH 49). Doskonale nadaje się do plantacji prowadzonych w technologii jedno- jak i dwuzabiegowej. Został stworzony na ekonomicznego użycia. Daxur zwalcza: łamliwość źdźbła zbóż i traw, mączniaka prawdziwego zbóż i traw, rdzę brunatną, septoriozę, plamistość siatkową jęczmienia i rdzę jęczmienia. Można go stosować we wszystkich gatunkach zbóż..
Na stanowiska o niższym potencjale, wymagające mniej intensywnej ochrony, na pierwszy zabieg w terminie T-1 BASF poleca rozwiązanie fungicydowe Duet na Start. To zestaw produktów Empatis i Flexity dostępny w pakach na 8 ha i 20 ha.
Ochrona kłosa, czyli sztuka ostatniego zabiegu
Na ochronę górnych liści i kłosa firma BASF rekomenduje nowość 2025 czyli fungicyd Osiris Revy w dawce 1,25 -1,5 l/ha (w zależności od stosowanej technologii ochrony). Preparat zawiera dwie s.cz. Revysol i protiokonazol. Połączenie tych dwóch s.cz. zapewnia wysoką skuteczność przeciwko patogenom, które atakują rośliny pod koniec sezonu – grzyby z rodzaju Fusarium, septoriozę paskowaną, rdzę brunatna i żółtą. Dzięki unikalnej formulacji i preparat charakteryzuje się pewnym działaniem, nawet po opadach deszczu, w niskiej temperaturze czy wysokim promieniowaniu UV – mówił Kamil Szpak, Specjalista ds. zarządzania kampaniami marketingowymi w BASF.
Pamiętajmy, że grzyby (zwłaszcza Fusarium) wytwarzają metabolity wtórne – mykotoksyny. Ich obecność w ziarnie jest źródłem chorób człowieka i zwierząt. Niestety te metabolity wtórne są bardzo trwałe i nie można ich zniszczyć poprzez obróbkę na zimno lub ciepło, jak np. gotowanie lub sterylizacja. Dlatego skuteczna ochrona kłosa w trakcie wegetacji zbóż ma szczególne znacznie. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza teraz gdy Unia Europejska wprowadziła nowe, bardziej restrykcyjne normy na obecność mykotoksyn w zbożach.

Ochrona i regulacja rzepaku
Do ochrony i regulacji BASF rekomenduje mi.n. Architect – fungicyd i regulator wzrostu. Preparat zawiera dwie substancje działające na pokrój roślin: chlorek mepikwatu i proheksadion wapnia oraz grzybobójczą substancję piraklostrobinę. Chroni rzepak przed suchą zgnilizną kapustnych - chorobą, która coraz silniej uwidacznia się obecnie na roślinach.
Architect możemy użyć zarówno na jesieni jak i wiosną – mówił dr inż. Szymon Łączny z BASF.
Preparat zalecany jest w dawce 1,5 l/ha +Turbo 0,75 kg/ha od fazy 3 liści rzepaku do końca fazy formowania rozety (BBCH 13-20). W czasie wegetacji wiosennej od początku wydłużania pędu do fazy żółtego pąka (BBCH 30-59) w dawce 1,2 l/ha + Turbo 0,6 kg/ha. Architect jest też zarejestrowany w innych uprawach, m.in. gorczycy, lniance, rzodkwi oleistej, słoneczniku, lnie zwyczajnym, maku lekarskim.
Na tzw. płatek BASF rekomenduje Pictor Revy w dawce 1 l/ha najlepiej od fazy, gdy widoczne są pojedyncze nadal zamknięte pąki kwiatowe kwiatostanów bocznych do końca fazy, gdy 50 proc. łuszczyn osiąga typową wielkość (BBCH 57-75). Preparat zawiera dwie substancje czynne: Revysol i boskalid. Pictor Revy zarejestrowany jest do zwalczania zgnilizny twardzikowej, czerni krzyżowych, mączniaka, białej plamistości liści.
Oryginał robi różnicę!
Podczas spotkania zaprezentowano też porównanie produktów generycznych z fungicydem i regulatorem wzrostu Caryx 240 SL. Wnioski? Nie da się skopiować produktu Caryx 240 SL – nawet stosując te same ilości poszczególnych substancji czynnych dostarczanych w produktach generycznych i komponując podobną mieszaninę zbiornikową. Mitem są też spekulacje typu: „zrobię zabieg mieszaniną regulatora wzrostu oraz triazolu i będę miał te same efekty”. Właściwości gotowej formulacji produktu Caryx 240 SL (działanie w niższych temperaturach, szybkość wchłaniania, działanie fungicydowe i regulatorowe) nie zależy wyłącznie od charakteru samych substancji, a od jakości samej formulacji. Czyli ORYGINAŁ ROBI RÓŻNICĘ!
Nowa rejestracja na zarazę ziemniaka
BASF wprowadza do oferty preparat Divexo przeciwko zarazie ziemniaka. Przypomnijmy, że ten rok jest ostatnim, w którym możemy stosować produkty zawierające w swoim składzie dimetomorf, mające na celu zwalczanie zarazy ziemniaka. Środki oparte o tę s. cz. mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 20 maja 2025 r. po tym czasie nie można już ich używać.
- Dostaliśmy zielone światło z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na to, żeby zarejestrować nowy produkt - Divexo. Uzyskał on m.in. rejestrację do zwalczania zarazy ziemniaka w ziemniakach
i pomidorze, oraz mączniaka rzekomego w cebuli. Staramy się wprowadzać nowe produkty tam, gdzie jest to możliwe. To się udało z Divexo – mówił Jacek Brol z BASF.
Dziękujemy dziennikarzom za tak liczne przybycie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.