Soja

Soja jest rośliną o wysokim potencjale ekonomicznym. Jej popularność wśród polskich rolników stale rośnie. Soja nie ma wygórowanych wymagań, a jej uprawa nie przysparza wielu problemów. Na uwagę zasługuje także fakt, że soja ma niewielkie wymagania dotyczące nawożenia.

Wybierając materiał siewny soi, powinno się postawić na odmiany wczesne i bardzo wczesne. Jest to obok terminu siewu główny czynnik umożliwiający osiągnięcie wysokich plonów. Wymagania glebowe tej rośliny sprawiają, że można ją uprawiać na bardzo zróżnicowanych stanowiskach. Należy jednak unikać gleb ciężkich, zlewnych i podmokłych. Nie jest także wskazany siew soi na najlżejszych ziemiach.

Jak wszystkie rośliny rolnicze soja wymaga odpowiedniej ochrony przed agrofagami. Kluczowe jest wyeliminowanie zachwaszczenia. Powolny wzrost soi w początkowym okresie rozwoju sprawia, że chwasty mają nieograniczony dostęp do słońca. Stanowią one dużą konkurencję dla tej rośliny strączkowej, dlatego ich zwalczanie jest niesłychanie ważne.

Top