Ogórek gruntowy [Cucumis sativus]

Ze względu na wysokie wymagania termiczne ogórki w nieosłoniętym gruncie narażone są na niekorzystny wpływ niestabilnej wiosennej pogody. Dlatego podstawowym warunkiem powodzenia uprawy ogórków gruntowych jest wybranie właściwego terminu siewu. Rośliny mogą zamierać nawet w dodatnich temperaturach, niewiele powyżej zera, dlatego ważna jest lokalizacja pola. Należy unikać północnych, zacienionych stoków i zagłębień terenu. Dobrze nagrzany grunt pomaga ogórkom przetrwać krótkotrwałe spadki temperatur.

Ogórki to rośliny, które potrzebują podłoża zasobnego w składniki pokarmowe. Najlepiej plonują na glebach o wysokiej klasie bonitacyjnej i o dobrej strukturze. Wysoka zawartość próchnicy i materii organicznej zapewnia odpowiedni poziom zatrzymywania wody. Dla ogórków nieodpowiednie są warunki skrajne, więc należy unikać zarówno stanowisk z glebami zlewnymi i ciężkimi, jak i nadmiernie przepuszczalnymi, piaszczystymi.

Aby uchronić uprawy ogórka gruntowego przed chorobami, powinno się zapewnić mu odpowiednią ochronę fungicydową. Jego największym zagrożeniem jest mączniak rzekomy oraz mączniak prawdziwy dyniowatych. Zabiegi należy wykonywać zapobiegawczo lub w chwili wystąpienia pierwszych objawów infekcji. Zależnie od regionu, mączniak może zagrażać uprawom ogórka od końca czerwca do końca lipca, dlatego w tym okresie warto prowadzić wzmożone lustracje polowe.

Top