Żyto

Żyto ma opinię uprawy o niewielkich wymaganiach, ale to tylko częściowo prawda. Na ogół uprawiane jest na słabszych glebach, jednak na mocniejszych stanowiskach można liczyć na nawet dwukrotnie wyższe plony.

Faktem jest, że żyto ze względu na mocno rozwinięty system korzeniowy dobrze radzi sobie z niedoborami wody. Stosunkowo wczesny termin kłoszenia sprawia dodatkowo, że susza późną wiosną nie ma dla roślin tego gatunku tak dużego znaczenia jak choćby w przypadku pszenicy.

Żyto dość dobrze radzi sobie z konkurencją chwastów, jednak ze względu na duży udział upraw zbóż w strukturze zasiewów presja niechcianych gatunków jest znacząca. Z tego względu nie można rezygnować z zabiegów herbicydowych w tej uprawie. Podobnie jak w innych uprawach rolniczych nieodzowne jest też zabezpieczenie plantacji żyta przed chorobami grzybowymi. Do najgroźniejszych z nich można zaliczyć mączniaka prawdziwego zbóż, rynchosporiozę i rdzę brunatną. Odpowiednia strategia ochrony fungicydowej żyta zwraca się z nawiązką w wysokości i jakości plonu.

Powiązane uprawy

Top