Mączniak prawdziwy [Erysiphe sp.]

Mączniak prawdziwy zbóż i traw – charakterystyka

Mączniak prawdziwy atakuje uprawy zbóż oraz traw z rodziny wiechlinowatych. W wyniku choroby liście oraz źdźbła zostają pokryte początkowo białą, a później szarą grzybnią, która powoduje ograniczenie fotosyntezy oraz zwiększa ilość odparowującej z rośliny wody. Grzyb nie potrzebuje wody, co znacznie ułatwia mu rozwój.

Jak rozpoznać mączniaka prawdziwego zbóż i traw?

Mączniaka prawdziwego zbóż charakteryzuje grzybnia, po której zmyciu pozostają brązowe plamy martwicowe.

Objawy występowania mączniaka prawdziwego zbóż i traw

Występowanie mączniaka zbóż można poznać po pojawieniu się charakterystycznego białego lub szarobiałego nalotu na pochwach i blaszkach liści.

Jak wygląda mączniak prawdziwy zbóż i traw?

Mączniak prawdziwy zbóż i traw pojawia się zarówno na liściach, pochwach liściowych, jak i źdźbłach roślin w postaci białej poduszki, która w późniejszym stadium zagęszcza się do mączystej, ścieralnej, watowatej powłoki, a następnie staje się szarobrązowa.

Okres i miejsce występowania mączniaka prawdziwego zbóż i traw

Mączniak prawdziwy zbóż może pojawić się po wschodach aż do osiągnięcia dojrzałości roślin. Występuje zazwyczaj przy zbyt gęstych łanach, gdzie występuje słaba cyrkulacja powietrza i jego wysoka wilgotność.

Kiedy może się pojawić mączniak prawdziwy zbóż i traw?

Mączniak zbóż rozwija się najlepiej kiedy temperatura osiąga 10–15°C.

Mączniak prawdziwy zbóż i traw – szkodliwość

Miejsca porażone przez mączniaka prawdziwego zbóż i traw żółkną, a następnie obumierają. Grzyb może przechodzić także na kłosy, pogarszając silnie wykształcanie ziaren i zmniejszając ich masę. Przy dużym nasileniu infekcji mączniaka zbóż straty w plonach mogą osiągnąć nawet 20%.

Mączniak prawdziwy zbóż i traw – zapobieganie

W celu zapobiegania rozwojowi mączniaka prawdziwego należy dobierać odmiany odporne, zaprawiać nasiona przed siewem oraz przyorywać resztki pożniwne. Istotne jest również harmonijne odżywianie roślin i zaopatrywanie ich w potas.

Mączniak prawdziwy zbóż i traw – metody zwalczania

Przy infekcji mączniaka prawdziwego o niewielkim nasileniu można stosować preparaty biologiczne, jednak gdy grzyb zdąży się rozprzestrzenić – skuteczne będą jedynie chemiczne środki ochrony roślin.

Skuteczne środki na zwalczanie mączniaka prawdziwego

Najczęściej wykorzystywane w zwalczaniu mączniaka zbóż są fungicydy z zawartością dwóch substancji czynnych – triazoli lub triazoli w połączeniu ze związkami z grupy karboksyamidów.

Jakie uprawy atakuje mączniak prawdziwy zbóż i traw?

Mączniak prawdziwy zbóż i traw najczęściej poraża jęczmień i pszenicę, jednak zdarzają się również infekcje żyta i owsa.

Mączniak prawdziwy zbóż i traw – cykl rozwojowy

W początkowych fazach rozwoju mączniak prawdziwy pojawia się na pochwach i blaszkach liściowych roślin w postacji białej poduszki. W kolejnym stadium rozwoju następuje zagęszczenie do mączystej, watowatej powłoki, którą można zetrzeć. Starsze skupienia mączniaka to kożuchowate szarobrązowe powłoki, na których pod koniec wegetacji pojawiają się małe czarne owocnie.

Jakie są przyczyny rozwoju mączniaka prawdziwego zbóż i traw?

Do rozwoju mączniaka prawdziwego przyczynia się zbyt wczesny wysiew odmian ozimych bądź jarych, w szczególności podatnych na infekcję, a także nadmierne nawożenie azotem.

Jakie są skutki rozwoju mączniaka prawdziwego zbóż i traw?

W wyniku pokrycia liści oraz źdźbeł grzybnią mączniaka prawdziwego zostaje ograniczona fotosynteza, co prowadzi do żółknięcia i obumierania rośliny. Przy wysokim nasileniu infekcji mączniaka zbóż straty mogą obejmować nawet 20% plonów.

Top