Mączniak rzekomy kapustnych [Hyaloperonospora parasitica]




Mączniak rzekomy kapustnych jest chorobą, której sprawcą jest Hyaloperonospora parasitica. Patogen ten atakuje wszystkie rośliny kapustowate. W wyniku infekcji dochodzi do zamierania liści, zmniejsza się więc powierzchnia asymilacyjna roślin, co prowadzi do zmniejszenia plonu.
Mączniak rzekomy kapustnych – objawy
Mączniak rzekomy kapustnych atakuje już jesienią, jednak groźny jest do fazy pełnej dojrzałości roślin. O zainfekowaniu młodych roślin świadczą plamy o nieregularnym kształcie na powierzchni liści. Mogą one być żółte, purpurowe lub brunatne. Jednocześnie na spodzie liści można zaobserwować szarobiałe zarodniki konidialne. W późniejszych fazach rozwojowych objawem infekcji mogą być brunatne plamy i szary nalot na łuszczynach.
Ochrona przed mączniakiem rzekomym kapustnych
W celu minimalizowania ryzyka infekcji mączniakiem rzekomym należy wybierać odmiany o zwiększonej odporności na ten patogen oraz stosować zaprawiony materiał siewny. Duże znaczenie ma też odpowiednia agrotechnika jak na przykład przyorywanie resztek pożniwnych. Zwalczanie chemiczne mączniaka rzekomego kapustnych należy przeprowadzać fungicydami zarejestrowanymi w danej uprawie.