Pasiastość liści jęczmienia [Pyrenophora graminea]

Pasiastość liści jęczmienia – charakterystyka

Pasiastość liści jęczmienia to choroba grzybowa wywołana przez grzyba Pyrenophora graminea. Charakterystyczną cechą jest występowanie jasnych pasm między nerwami liściowymi, które pojawiają się na pojedynczych roślinach w łanie, bez rozprzestrzeniania się gniazdowo czy powierzchniowo.

Objawy występowania pasiastości liści jęczmienia

Choroba objawia się głównie na liściach jęczmienia. Na młodych liściach pojawiają się jasne pasma między nerwami liściowymi. Te jasne obszary później brunatnieją i pękają wzdłuż, tworząc charakterystyczne paski. Kilka pasm może występować równolegle na jednym liściu, a obszar między nimi stopniowo się rozjaśnia. Liście zakażone usychają lub obumierają, a roślina może wykazywać zahamowanie wzrostu. Kłosy często zawieszają się ośćmi w pochwie liściowej lub stoją prosto w górę. Wytwarzają one wówczas tylko niewypełnione ziarno albo są płonne.

Jak rozpoznać pasiastość liści jęczmienia?

Już na młodych liściach zauważyć można równoległe, jasne pasma, które następnie brązowieją i pękają wzdłuż, a tkanka pomiędzy nimi jaśnieje.

Jak wygląda pasiastość liści jęczmienia?

Pasiastość liści jęczmienia ukazuje się poprzez obecność jasnych pasm między nerwami liściowymi. Te pasma przekształcają się w brunatne i popękane obszary, tworząc wyraźne paski na liściach.

Okres i miejsce występowania pasiastości liści jęczmienia

Pasiastość liści jęczmienia występuje na pojedynczych roślinach w łanie. Objawy można zaobserwować podczas fazy strzelania w źdźbło aż do kłoszenia.

Kiedy może się pojawić pasiastość liści jęczmienia?

Pasiastość liści jęczmienia może rozwinąć się u kiełkujących roślin w okresach wilgotnej pogody i przy temperaturach 8–10°C.

Pasiastość liści jęczmienia – szkodliwość

Uszkodzenia spowodowane pasiastością liści jęczmienia mogą prowadzić do zahamowania wzrostu oraz zamierania roślin, a także wpłynąć na jakość i ilość plonu. Kłosy mogą zawieszać się ośćmi w pochwie liściowej albo stawać prosto w górę, wytwarzając wówczas tylko niewypełnione ziarno.Uszkodzenia systemu korzeniowego dodatkowo obniżają zdolność roślin do przezimowania.

Pasiastość liści jęczmienia – zapobieganie

  • stosowanie niezainfekowanego, zaprawionego materiału siewnego,
  • dobór odmian z podwyższoną odpornością na chorobę,
  • zapewnienie szybkich wschodów,
  • niszczenie samosiewów jęczmienia,
  • dokładne przyorywanie jego resztek pożniwnych.

Pasiastość liści jęczmienia – zwalczanie

Pasiastości jęczmienia należy zapobiegać, zanim się jeszcze pojawi, stosując odpowiednie zaprawy nasienne chroniące przed chorobami grzybowymi zbóż. Zaprawianie nasion jest konieczne szczególnie wtedy, kiedy w poprzednich latach choroba pojawiła się w tym miejscu.

Skuteczne środki na pasiastość liści jęczmienia

W celu zwalczania choroby stosuje się środki prewencyjne w postaci zapraw nasiennych. Skuteczne zaprawy zawierają substancje z grupy karboksyamidów, często w połączeniu z innymi związkami np. triazolami.

Jakie uprawy atakuje pasiastość liści jęczmienia?

Pasiastość liści jęczmienia atakuje uprawy zarówno jęczmienia jarego, jak i ozimego, zwłaszcza w rejonach z warunkami sprzyjającymi rozwojowi choroby.

Pasiastość liści jęczmienia – cykl rozwojowy

Pasiastość liści jęczmienia to choroba przenoszona przez zainfekowany materiał siewny. Grzybnia rozwijająca się w nasionach przerasta na młode rośliny. Grzyb stopniowo przerasta tkanki liści, wytwarzając zarodniki konidialne, które nie mają zdolności bezpośredniego zakażania sąsiednich roślin. Zarodniki te, przenoszone przez wiatr, docierają do zdrowych kłosów, gdzie kiełkują pomiędzy słupkiem i plewką. Grzybnia, rozwijając się, wnika przez okrywę tworzącego się ziarniaka, czyniąc go źródłem infekcji po wysianiu nasion.

Jakie są przyczyny rozwoju pasiastości liści jęczmienia?

  • stosowanie zainfekowanego materiału siewnego,
  • stosowanie odmian podatnych na chorobę,
  • opóźnione kiełkowanie,
  • zbyt gęsty siew,
  • nadmierne nawożenie azotem.

Jakie są skutki rozwoju pasiastości liści jęczmienia?

Kłosy porażone pasiastością liści jęczmienia mogą zamierać lub wytwarzać niewypełnione ziarno. W efekcie straty plonów spowodowane chorobą mogą w Polsce sięgać 40%.

Top