Ramularia [Ramularia sp.]

Ramularia – charakterystyka

Pierwsze widoczne objawy ramularii w jęczmieniu najczęściej można zaobserwować na górnych liściach zaraz po kwitnieniu, rzadko widoczne są na młodych i zielonych liściach. Wcześniejsze symptomy choroby widoczne są jedynie w momencie, kiedy roślina rozwijała się w warunkach stresu. Początkowo pojawiają się małe, brunatne, prostokątne zmiany. Przy wzmożonej infekcji liście znacznie szybciej zaczynają się starzeć i obumierać.

Jak rozpoznać ramularię jęczmienia?

We wczesnych fazach wzrostu roślin grzyb rozwija się w niewielkim stopniu, dlatego też początkowo objawy ramularii jęczmienia nie są widoczne gołym okiem. Infekcja może obejmować już materiał siewny, jednak identyfikacja sprawcy choroby na tym etapie wymaga diagnostyki molekularnej.

Objawy występowania ramularii w jęczmieniu

Ramularia objawia się małymi plamkami o brązowym zabarwieniu z żółtą obwódką. Z czasem uszkodzenia na liściach zmieniają się w ciemne plamy.

Jak wygląda ramularia?

Ramularię w jęczmieniu charakteryzują prostokątne zmiany w postaci plam o brunatnym zabarwieniu, wokół których pojawia się żółta obwoluta.

Okres i miejsce występowania ramularii jęczmienia

Ramularia może występować podczas całego okresu wegetacji. Szerokie rozpowszechnienie występuje w głównych rejonach uprawy zbóż (zwłaszcza jęczmienia).

Kiedy może się pojawić ramularia w jęczmieniu?

Wiosną i wczesnym latem długie okresy wilgotnej aury wraz z wysokim nasłonecznieniem sprzyjają rozprzestrzenianiu się ramularii jęczmienia.

Ramularia – szkodliwość

Porażenie ramularią może spowodować znaczne straty w plonie, obniżając jednocześnie jakość ziarna.

Ramularia jęczmienia – zapobieganie

  • staranne przyoranie resztek pożniwnych,
  • stosowanie zaprawionego materiału siewnego,
  • rozszerzenie płodozmianu,unikanie uprawy na ciężkich,
  • podmokłych stanowiskach,
  • ograniczanie czynników stresowych podczas uprawy,
  • dobór odmian,
  • stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego.

Ramularia w jęczmieniu – metody zwalczania

Najważniejszym krokiem jest zapobieganie ramularii poprzez odpowiednią agrotechnikę, jednak gdy to nie pomoże – należy zastosować odpowiednio dobrane fungicydy.

Skuteczne środki na zwalczanie ramularii jęczmienia

Ramularia jęczmienia wykształciła szczepy odporne na niektóre substancje, dlatego dobór odpowiedniej ochrony grzybobójczej jest kluczowy. Skuteczne środki oparte są zazwyczaj na triazolach np. na mefentriflukonazolu lub triazolach w połączeniu z substancjami z grup karboksyamidów, pochodnych strobiluryny czy pochodnych ketonu difenylowego.

Jakie uprawy atakuje ramularia?

Ramularia może występować w uprawie wszystkich zbóż, jednak najczęściej infekuje jęczmień.

Ramularia jęczmienia – cykl rozwojowy

Przenoszenie patogenów może odbywać się poprzez materiał siewny, a także wraz z wiatrem. Ramularia w pierwszej kolejności występuje na liściach wystawionych na działanie światła. Objawami choroby początkowo są prostokątne, brunatne plamy z żółtą obwolutą. Uszkodzenia na liściach w kolejnych fazach widoczne są w postaci ciemnych plam. Na martwej powierzchni liści zaobserwować można zarodniki grzyba.

Jakie są przyczyny rozwoju ramularii w jęczmieniu?

  • jednostronny płodozmian,
  • zainfekowany materiał siewny,
  • resztki pożniwne,
  • uprawa na glebach ciężkich,
  • stres podczas uprawy,
  • zbyt duża gęstość siewu.

Jakie są skutki rozwoju ramularii?

Porażenie ramularią jęczmienia przyspiesza proces starzenia rośliny, prowadząc do przedwczesnego obumierania liści. Powoduje to również obniżenie jakości ziarna.

Top