BASF Agricultural Solutions
Praca rolnika teraz jeszcze cenniejsza

Dlaczego
#PotrzebujemyRównowagi

>>Sprawdź<<

praca rolnika jeszcze ważniejsza
Rozwiązania dla Rolnictwa

Mączniak jabłoni [Podosphaera leucotricha]

W ostatnich latach mączniak prawdziwy jabłoni znacznie rozprzestrzenił się w sadach na terenie całej Polski. Chorobę tę powoduje grzyb Podosphaera leucotricha. Zagrożenie ze strony tego grzyba największe jest w ciepłych i suchych latach, z którymi w ostatnich czasach mamy coraz częściej do czynienia. W związku z tym, aby ograniczyć występowanie mączniaka jabłoni, należy zadbać o skuteczną ochronę sadu.

Jakie są objawy mącznika jabłoni?

Pierwsze objawy mączniaka prawdziwego jabłoni możemy dostrzec wczesną wiosną w jeszcze bezlistnym sadzie. Pędy, które były porażone tym patogenem w poprzednim roku będą bardziej srebrzyste od zdrowych. Później na młodych pąkach i liściach pojawia się charakterystyczny mączysty nalot. W przypadku dużej presji grzyba nalotem pokryte mogą zostać także zawiązki owoców.

Zwalczanie mącznika prawdziwego jabłoni

Aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się mączniaka jabłoni, należy podczas zimowego cięcia usuwać wszelkie porażone pędy. Ważne jest, aby nie bagatelizować nawet niewielkich ognisk infekcji, gdyż Podosphaera leucotricha łatwo się rozprzestrzenia.

Uzasadnieniem do podjęcia chemicznego zwalczania mącznika jabłoni jest porażenie zaledwie 4% pędów. W przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości należy rozpocząć zwalczanie z użyciem fungicydów. W skutecznej walce z mączniakiem jabłoni ważna jest konsekwencja w działaniu, gdyż pojedynczy zabieg grzybobójczy może nie być wystarczający.

Top