Bodziszek drobny [Geranium pusillum]

Bodziszek drobny – charakterystyka

Bodziszek drobny to roślina o długiej, owłosionej łodydze, dorastająca do ok. 30 cm wysokości. Liście tego chwasta są nerkowate, 5–9 dłoniastodzielne, natomiast siewki wyróżniają okrągłe liście na długich łodygach. Kwiaty bodziszka drobnego fioletowe, rzadziej różowe lub białe, kielich jest złożony z 5 jajowatych, 3-nerwowych działek. Dojrzały bodziszek drobny tworzy rozłupnię, składającą się z 5 owłosionych rozłupek. Jedna roślina może wytworzyć setki nasion.

Jak rozpoznać bodziszka drobnego?

Siewki bodziszka drobnego posiadają charakterystyczne, płaskie, okrągłe liście, które wraz ze wzrostem stają się 5–9 dzielne. Łodygi chwasta są owłosione.

Jak wygląda bodziszek drobny?

Bodziszek drobny początkowo wyróżniają okrągłe liście na długich łodygach, które stają się dłoniastodzielne. Łodygi są owłosione, a kwiaty to różowe lub fioletowe kielichy.

Okres i miejsce występowania bodziszka drobnego

Bodziszek kwitnie od maja do października. Wyrasta w zaroślach, na stanowiskach ruderalnych oraz w uprawach rolnych. Pojawia się również na odłogach i nieużytkach rolnych.

Kiedy może się pojawić bodziszek drobny?

Chwast ten nie jest wymagający. Do kiełkowania bodziszkowi drobnemu wystarczają temperatury z zakresu 2–7°C, dzięki czemu może występować przez cały sezon wegetacyjny.

Bodziszek drobny – szkodliwość

Bodziszek drobny bardzo szybko się rozrasta, pobierając z gleby wiele składników pokarmowych i wody, co znacznie utrudnia wzrost siewkom. Obecność chwasta utrudnia również zbiory.

Bodziszek drobny – zapobieganie

Działania zapobiegawcze opierają się na zrównoważonym nawożeniu – nadmiar azotu w glebie sprzyja rozwojowi bodziszka drobnego.

Bodziszek drobny – metody zwalczania

Poza działaniami profilaktycznymi, w zwalczaniu bodziszka drobnego stosuje się odpowiednio dobrane herbicydy.

Skuteczne środki na zwalczanie bodziszka drobnego

Bodziszek drobny jest odporny na działanie wielu substancji chwastobójczych, dlatego ich właściwy dobór jest bardzo ważny. Skuteczne są substancje z grupy triazolopirymidyn np. piroksysulam czy florasulam, stosowane często np. z tritosulfuronem. W zwalczaniu bodziszka zadziała również połączenie związków z grupy diazyn z inhibitorami ALS.

Jakie uprawy zasiedla bodziszek drobny?

Bodziszek drobny najczęściej pojawia się w uprawach zbóż, roślin pastewnych oraz okopowych.

Bodziszek drobny – cykl rozwojowy

Bodziszek drobny to roślina jednoroczna jara lub zimująca. Jedna roślina może wyprodukować nawet kilkaset nasion. Wzmożone wschody chwastów przypadają na okres wiosenny, jednak kiełkowanie może odbywać się przez cały sezon wegetacyjny. Kwitnienie przypada na okres od maja do października.

Jakie są przyczyny występowania bodziszka drobnego?

Bodziszek drobny rozwija się przede wszystkim na stanowiskach żyznych, próchniczych oraz bogatych w azot, dlatego częstą przyczyną obecności chwasta jest zbyt intensywne nawożenie.

Jakie są skutki rozwoju bodziszka drobnego?

Efektem występowania bodziszka drobnego w uprawach jest pogorszenie warunków fitosanitarnych dla uprawy oraz utrudniony zbiór plonów.

Top