Fiołek trójbarwny [Viola tricolor]

Fiołek trójbarwny to pospolita roślina z rodziny fiołkowatych. Na ogół występuje na łąkach i nieużytkach. W warunkach polowych jest to chwast najczęściej spotykany w zbożach, kukurydzy i plantacjach roślin okopowych. Ze względu na posiadane właściwości jest stosowany jako surowiec zielarski. Bywa też uprawiany jako roślina ozdobna.

Morfologia fiołka trójbarwnego

Jest to roślina dorastająca do 40cm wysokości. Fiołek trójbarwny wykształca dwa typy liści. Dolne są owalne i karbowane. Z kolei górne są lancetowate z ząbkowanymi brzegami. Przed fazą kwitnienia łatwo pomylić go z fiołkiem polnym. Kwiaty o zróżnicowanej kolorystyce (dominuje biel) i mają średnicę od 2 do 3,5 cm. Fiołek trójbarwny kwitnie od maja do października.

Fiołek trójbarwny – występowanie i zwalczanie

Fiołek trójbarwny występuje na lekkich piaszczystych glebach. Dobrze rozwija się na stanowiskach silnie nasłonecznionych. W uprawach polowych nie występuje masowo. Chwast ten preferuje gleby kwaśne. Z tego względu może być traktowany jako roślina wskaźnikowa (gleby o pH<7).

Aby ograniczyć występowanie fiołka trójbarwnego warto postawić na ochronę upraw jeszcze jesienią, ponieważ wiosenne zabiegi herbicydowe mogą być niewystarczające.

Top