Maruna bezwonna [Tripleurospermum inodorum]

Maruna bezwonna – charakterystyka

Maruna bezwonna to roślina jednoroczna, jara lub ozima z rodziny astrowatych. Jej wygląd jest bardzo zbliżony do rumianku, jednak jak nazwa wskazuje – nie wydziela żadnego zapachu.

Jak rozpoznać marunę bezwonną?

Maruna bezwonna ma okrągłe, jędrne liścienie. Jej liście właściwe początkowo są lancetowate, a z czasem stają się pierzastosieczne. Łatki liści są krótsze i grubsze niż w przypadku rumianku pospolitego. Może osiągnąć wysokość nawet do 100 cm. Koszyczki kwiatostanowe maruny bezwonnej są pojedyncze z żółtymi kwiatami rurkowatymi i białymi języczkowatymi. Dno kwiatowe jest wewnątrz pełne, szeroko stożkowate z lancetowatymi, kłującymi pylnikami. Jedna roślina jest w stanie wytworzyć nawet kilkadziesiąt tysięcy ciemnobrązowych, pomarszczonych nasion.

Jak wygląda maruna bezwonna?

Liście maruny bezwonnej są ułożone skrętolegle i mają nitkowate, ostro zakończone odcinki. Żółte rurkowate i białe języczkowate kwiaty tworzą koszyczki o średnicy około 3 cm.

Okres i miejsce występowania maruny bezwonnej

Maruna bezwonna kiełkuje od jesieni do wiosny. Preferuje gleby ciepłe, luźne, bogate w składniki pokarmowe, o niskiej zawartości wapnia, gliniaste i piaszczyste.

Kiedy może się pojawić maruna bezwonna?

Maruna bezwonna pojawia się na stanowiskach o wysokiej wilgotności i zasobności w składniki mineralne. Może kiełkować w szerokim zakresie temperatur – od 5°C do 35°C.

Maruna bezwonna – szkodliwość

Maruna bezwonna ma wysokie wymagania pokarmowe i wodne, dlatego jej obecność może doprowadzić do wyjałowienia gleby. Dodatkowe zagrożenie powoduje zdolność chwasta do szybkiego rozprzestrzeniania – nasiona są lekkie, więc mogą być przenoszone z podmuchami wiatru również na sąsiednie pola.

Maruna bezwonna – zapobieganie

Bronowanie gleby oraz jesienna podorywka to najbardziej skuteczne profilaktyczne metody zwalczania maruny bezwonnej.

Maruna bezwonna – zwalczanie

Poza działaniami zapobiegawczymi, w zwalczaniu maruny bezwonnej stosuje się herbicydy. Należy pamiętać, że aby oprysk był skuteczny, należy go stosować zgodnie z etykietą producenta.

Skuteczne środki na zwalczanie maruny bezwonnej

Herbicydy do zwalczania maruny bezwonnej różnią się składem w zależności od uprawy, w której chwast występuje. Często stosowane są substancje z grupy diazyn lub kwasów chinolinokarboksylowych.

Jaki uprawy zasiedla maruna bezwonna?

Maruna bezwonna najczęściej pojawia się w uprawach zbóż, rzepaku, buraków, roślin strączkowych, kukurydzy, a także ziemniaków.

Maruna bezwonna – cykl rozwojowy

Maruna bezwonna wytwarza nawet kilkadziesiąt tysięcy nasion, które z łatwością przenoszą się z wiatrem, zachwaszczając pobliskie pola. Ich zdolność do kiełkowania utrzymuje się nawet do 10 lat.

Jakie są przyczyny występowania maruny bezwonnej?

Rozprzestrzenianiu maruny bezwonnej sprzyja wietrzna pogoda oraz stanowiska zasobne w składniki pokarmowe.

Jakie są skutki rozwoju maruny bezwonnej?

Wyjałowienie gleby, powodowane przez obecność maruny bezwonnej może spowodować straty w plonie sięgające nawet 30%.

Top