Niezapominajka polna [Myosotis arvensis]

Niezapominajka polna – charakterystyka

Niezapominajka polna to jednoroczny chwast jary lub ozimy z rodziny ogórecznikowatych. Kiełkuje od wiosny do jesieni i osiąga wysokość 15–40 cm. Jej łodyga jest pojedyncza lub rozgałęziona w dolnej części.

Jak rozpoznać niezapominajkę polną?

Liścienie niezapominajki polnej są szeroko jajowate, wyraźnie owłosione z lekko spłaszczonym i wciętym końcem i krótkim ogonkiem. Pierwszy liść jest okrągły, z wyraźnym ogonkiem, a następne liście lancetowate, zwężone przy ogonku, z obydwu stron szczeciniaste z szorstkimi włoskami. Dolne liście są skupione w rozetę, z ogonkiem, natomiast górne – siedzące na łodydze. Kwiaty niezapominajki polnej są małe, jasnoniebieskie z żółtą rurką korony, zebrane w luźne skrętki. Szypułka owocu jest 2–3 razy dłuższa niż kielich.

Jak wygląda niezapominajka polna?

Niezapominajka polna to roślina o pojedynczej lub rozgałęziającej się łodydze z owłosionymi liściami i niebieskimi, małymi kwiatami.

Okres i miejsce występowania niezapominajki polnej

Niezapominajka polna jest spotykana na wszystkich glebach. Preferuje jednak dobrze przewiewne, wilgotne gleby gliniaste. Może pojawić się zarówno wiosną, jak i jesienią.

Kiedy może się pojawić niezapominajka polna?

Niezapominajka polna kiełkuje przy temperaturze 12–20°C.

Niezapominajka polna – szkodliwość

Niezapominajka polna ma dość małe wymagania pokarmowe i wodne, dlatego nie konkuruje z roślinami uprawnymi – zagrożenie może stanowić jedynie dla siewek. Wyróżnia ją jednak wysoka plenność, więc nieodpowiednio zwalczana utrudni zbiór plonów.

Niezapominajka polna – zapobieganie

Niezapominajka polna może się silnie rozmnożyć na zaniedbanych polach. Aby zapobiegać jej rozwojowi, należy regularnie odchwaszczać pole.

Niezapominajka polna – zwalczanie

Istnieje wiele skutecznych środków do zwalczania niezapominajki polnej, które odpowiednio zastosowane pozwalają na eliminację populacji chwastów.

Skuteczne środki do zwalczania niezapominajki polnej

Częstym składnikiem herbicydów na niezapominajkę polną są triazolopirymidyny – solo lub z połączeniu z innymi substancjami np. pochodnymi triazynysulfonylomocznika.

Jaki uprawy zasiedla niezapominajka polna?

Niezapominajka polna rozwija się zazwyczaj w zbożach (szczególnie ozimych), rzepaku ozimym, burakach i kukurydzy.

Niezapominajka polna – cykl rozwojowy

Jedna niezapominajka polna wytwarza około 500–1000 płaskich, błyszczących nasion w jajowatym kształcie, z ostrymi brzegami. Są one przenoszone z wiatrem lub na sierści zwierząt. Zachowują zdolność do kiełkowania przez 2 lata.

Jakie są przyczyny występowania niezapominajki polnej?

Do pojawienia się niezapominajki polnej przyczynia się nieodchwaszczanie pola po zbiorach.

Jakie są skutki rozwoju niezapominajki polnej?

Obecność niezapominajki polnej w uprawach powoduje zwiększone parowanie gleby. Może także konkurować z siewkami o światło, wodę i składniki pokarmowe.

Top