Przetacznik rolny [Veronica agrestis]

Chwast jednoroczny o żółtozielonej barwie i długim okresie kwitnienia. Zakwita między marcem a październikiem. Preferuje stanowiska żyzne, wilgotne, bogate w składniki pokarmowe, szczególnie zasobne w azot oraz o niskim zakwaszeniu. Nie rośnie na glebach wapiennych.

Występowanie

Zboża oraz rośliny okopowe, a także przydomowe ogrody. Może stanowić duże zagrożenie dla roślin uprawnych, jeśli osiągnie zbyt dużą swobodę do dalszego rozrostu. Rzadziej spotykany na terenach trawiastych oraz w miejscach o niepełnym pokryciu roślinnością.

Opis rośliny

Liście o krótkich ogonkach, maksymalnie do 5 mm długości, owłosione. Blaszka liściowa żółtozielona, podługowato jajowata do eliptycznej, dłuższa niż szersza (do 18 mm długości i do 10 mm szerokości), na brzegach nieregularnie karbowana lub piłkowana. Owłosiona z obu stron, posiada włoski gruczołowe. Przysadki podobne do liści, zmniejszają się ku górze. Kielich zrośnięty w nasadzie, znacznie dłuższy od korony. Działki kielicha lancetowate długości od 4 do 7 mm, na szczycie tępo szpiczaste. Brzegi krótko owłosione. Szyjka słupka prosta, do 1,2 mm długości. Torebki okrągławe o długości do 5,5 mm oraz o szerokości do 6 mm, tępo kanciaste, ostrokątne. Boki żyłkowane, tępo rombowe długości do 1,6 mm, poprzecznie bruzdowane. Nasiona tępo rombowate długości od 1,2 do 1,6 m, płytko bruzdowate. Pędy rozgałęziające się od nasady, pokładające się, w górnej połowie wznoszące się o długości od 5 do 20 cm. Łodyga płożąca, wznosząca się w górnej części, dorastająca do 30 cm wysokości. Kwiatki niewielkie, składające się z 4 płatków, początkowo kremowe, następnie niebieskie.

Top