BASF Agricultural Solutions

OCHRONA PLUS = skuteczne produkty

PLUS rabat od BASF

Sprawdź

Rozwiązania dla Rolnictwa

Przetacznik [Veronica spicata]

Roślina wieloletnia zaliczana do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Preferuje podłoża wapienne, przepuszczalne, suche i dobrze nasłonecznione. Bardzo dobrze znosi susze. Doskonale radzi sobie również na stanowiskach o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Roślina jest w pełni mrozoodporna.

Występowanie

W Polsce występuje na całym niżu, z kolei w górach jest bardzo rzadki. Bardzo często występuje na zboczach oraz obrzeżach lasów. Często można go spotkać również na pastwiskach i na użytkach zielonych.

Opis rośliny

Przetacznik najczęściej tworzy krzaczkowate i zwarte kępy. Łodyga rośliny barwy szarej lub szarozielonej jest wzniesiona, górą najczęściej omszona włoskami gruczołowymi, gęsto owłosiona. Sama łodyga dorasta do wysokości 15–20 cm. Łodyga wraz z kwiatami może dorastać do 50 cm wysokości. Liście krótkoogonkowe lub siedzące znajdują się w dolnej części łodygi, są jajowate i lancetowate. Wszystkie liście są niebłyszczące z małymi włoskami. Brzegi liści są karbowane. Kwiaty przetacznika są barwy niebieskiej, niebieskofioletowej lub białej, zlokalizowane na szczycie łodygi w kłosowatych kwiatostanach. Dolna łodyga zawiera jeden kwiatostan, który oddzielony jest od reszty łodygi. Przetacznik kwitnie od czerwca do września. Korona ma długość 5–7 mm oraz wąskie i zaostrzone łatki, a rurka korony ma długość większą od szerokości. Działki kielicha są owłosione, a owoc stanowi posiadająca wiele gruczołów torebka wielkości ok. 3 mm.

Rozmnaża się przez podział kępy wczesną wiosną lub jesienią.

Top