Przetacznik [Veronica spicata]

Przetacznik – charakterystyka

Przetaczniki to rośliny wieloletnie, zaliczane do rodziny babkowatych. W uprawach rolnych najczęściej występują:

  • przetacznik polny,
  • przetacznik perski,
  • przetacznik bluszczykowy,
  • przetacznik rolny.

Poszczególne odmiany różnią się między sobą głównie terminem kwitnienia.

Jak rozpoznać przetacznika?

Przetacznik najczęściej tworzy krzaczkowate i zwarte kępy. Łodyga chwasta jest wzniesiona, a jej góra omszona włoskami gruczołowymi. Sama łodyga przetacznika dorasta do wysokości 15–20 cm, a wraz z kwiatami może osiągać do 50 cm wysokości.W dolnej części łodygi znajdują się liście krótkoogonkowe lub siedzące. Są jajowate i lancetowate, z małymi włoskami, a ich brzegi są karbowane.

Kwiaty przetacznika są barwy niebieskiej, niebieskofioletowej lub białej, zlokalizowane na szczycie łodygi w kłosowatych kwiatostanach. Dolna łodyga zawiera jeden kwiatostan, który oddzielony jest od reszty łodygi. Korona ma długość 5–7 mm oraz wąskie i zaostrzone łatki, a rurka korony jest wydłużona. Działki kielicha są owłosione, a owoc stanowi posiadająca wiele gruczołów torebka wielkości około 3 mm.

Jak wygląda przetacznik?

Przetacznik rośnie w kępach. Jego łodyga jest szara lub szarozielona, u góry omszona, a liście jajowate i owłosione. Niebieskawe kwiaty rosną w kłosowatych kwiatostanach.

Okres i miejsce występowania przetacznika

Przetacznik może pojawić się w Polsce na całym niżu, z kolei w górach jest bardzo rzadki. Bardzo często występuje na zboczach oraz obrzeżach lasów. Często można go spotkać również na pastwiskach i użytkach zielonych. Okres wegetacji trwa między marcem a grudniem.

Kiedy może się pojawić przetacznik?

Przetacznik preferuje podłoża wapienne, przepuszczalne, suche i dobrze nasłonecznione. Doskonale radzi sobie również na stanowiskach o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Optymalny zakres temperatur dla rozwoju rośliny wynosi 15–25°C. Mimo to chwast bardzo dobrze znosi susze i jest w pełni mrozoodporny.

Przetacznik – szkodliwość

Długi okres wegetacji i mrozoodporność sprawiają, że przetacznik konkuruje z siewkami rośliny uprawnej o światło, wodę i składniki pokarmowe. Chwast ten ma również wysokie zapotrzebowanie na azot, co może spowodować wyjałowienie gleby.

Przetacznik – zapobieganie

Zabiegi agrotechniczne, obniżające ryzyko zachwaszczenia przetacznikiem, to orka jesienna, wykonana tuż po zbiorach oraz wiosenne bronowanie.

Przetacznik – zwalczanie

Kiedy mimo działań profilaktycznych przetacznik pojawi się w uprawie, należy zastosować herbicyd. Istotne, by środek był odpowiednio dobrany, zarówno do odmiany, jak i uprawy, w której występuje.

Skuteczne środki do zwalczania przetacznika

W zwalczaniu przetacznika skuteczne są herbicydy zawierające np. dinitroaniliny lub połączenie kwasów chinolinokarboksylowych z chloroacetoanilidami.

Jakie uprawy zasiedla przetacznik?

Najczęściej spotykany jest przetacznik w rzepaku, zbożach ozimych, roślinach okopowych i strączkowych.

Przetacznik – cykl rozwojowy

Przetacznik kwitnie od czerwca do września. Rozmnaża się przez podział kępy wczesną wiosną lub jesienią lub rozsiewa się za pomocą nasion. Jeden egzemplarz produkuje przeciętnie 50–100 nasion.

Jakie są przyczyny występowania przetacznika?

Przetacznik jest rośliną azotolubną, dlatego najczęściej pojawia się na stanowiskach zasobnych w ten pierwiastek.

Jakie są skutki rozwoju przetacznika?

Przetacznik może zakłócić wzrost roślin uprawnych, pozbawiając ich dostępu do składników pokarmowych, głównie azotu, a także światła i wody.

Top