Rdest ptasi [Polygonum aviculare]

Rdest ptasi – charakterystyka

Rdest ptasi to jednoroczny lub dwuletni chwast jary, z głęboko sięgającymi korzeniami. Chwast rośnie do 15 cm wysokości, jednak jego płożące łodygi mogą osiągać nawet 70 cm.

Jak rozpoznać rdest ptasi?

Rdest ptasi ma bardzo długie i wąskie liścienie (10–15 mm długości, 1–2 mm szerokości), tępo zakończone, bez ogonka. Liście są eliptyczne, małe, lekko skręcone, żółtozielone i na bardzo krótkim ogonku. Rurkowate języczki w czasie owocowania stają się postrzępione. W kątach liści wyrastają 2–3 białe lub różowe kwiaty.

Jak wygląda rdest ptasi?

Rdest ptasi to płożący chwast o małych, eliptycznych liściach na krótkim ogonku. Kwiaty w odcieniach bieli lub różu wyrastają z kątów liści.

Okres i miejsce występowania rdestu ptasiego

Rdest ptasi nie ma specjalnych wymagań stanowiskowych – spotykany jest na wszystkich typach gleb, szczególnie na stanowiskach wilgotnych i dobrze nasłonecznionych. Źle rośnie jedynie na terenach podmokłych.

Kiedy może się pojawić rdest ptasi?

Rdest ptasi kiełkuje wiosną do lata, kiedy temperatura wynosi 2–5°C.

Rdest ptasi – szkodliwość

Rdest ptasi ma duże zdolności adaptacyjne, dzięki czemu szybko się rozrasta, nawet na stanowiskach ubogich w składniki pokarmowe, zasolonych czy skażonych metalami ciężkimi. Jest odporny na okresowe niedobory wody i podtopienia, co zwiększa jego szkodliwość.

Rdest ptasi – zapobieganie

Rozwojowi rdestu ptasiego można zapobiegać, stosując kwalifikowany materiał siewny, wolny od agrofagów. Istotne jest również właściwe nawożenie upraw, ponieważ chwast zasiedla głównie gleby pozbawione składników pokarmowych.

Rdest ptasi – zwalczanie

Zwalczanie rdestu ptasiego opiera się na stosowaniu odpowiednio dobranych herbicydów, przeznaczonych do określonej uprawy.

Skuteczne środki do zwalczania rdestu ptasiego

Na rdest ptasi skutecznie działają herbicydy zawierające np. pendimetalinę.

Jakie uprawy zasiedla rdest ptasi?

Rdest ptasi zasiedla m.in. zboża jare, buraki, kukurydzę, rośliny strączkowe i ziemniaki.

Rdest ptasi – cykl rozwojowy

Jedna roślina rdestu ptasiego wytwarza 150–200 jajowatych, ciemnobrązowych, trójstronnie spłaszczonych nasion. W glebie zachowują zdolność kiełkowania ponad 60 lat.

Jakie są przyczyny występowania rdestu ptasiego?

Przyczyną rozwoju rdestu ptasiego zazwyczaj jest nieodpowiednia agrotechnika i nawożenie.

Jakie są skutki rozwoju rdestu ptasiego?

Rozwój rdestu ptasiego zagraża szczególnie siewkom roślin uprawnych, z którymi chwast konkuruje o światło, wodę i składniki pokarmowe. Może również utrudnić zbiory, wplątując się w maszyny.

Top