Rumian polny [Anthemis arvensis]

Rumian polny – charakterystyka

Rumian polny to jednoroczny, jary bądź ozimy chwast dwuliścienny. Ma wrzecionowaty korzeń i dorasta do 15–50 cm. W porównaniu do rumianku pospolitego jest bezwonny.

Jak rozpoznać rumian polny?

Rumian polny ma owalne liścienie o zaokrąglonych końcach. Liście właściwe są biało owłosione, początkowo pojedynczo, a później podwójnie pierzastodzielne, z wąskimi, pałkowatymi listkami bocznymi. Koszyczki kwiatostanowe są pełne, wydłużone, klinowate, lancetowate i mają ostre przysadki kwiatowe.

Jak wygląda rumian polny?

Rumian polny ma charakterystyczne pierzastodzielne liście z wąskimi listkami bocznymi. Kwiatostan to koszyczek z kwiatami brzeżnymi białymi i środkowymi żółtymi.

Okres i miejsce występowania rumianu polnego

Rumian polny preferuje lekkie, piaszczyste, gliniaste gleby o niskiej zawartości wapnia. Jest wskaźnikiem zakwaszenia gleby.

Kiedy może się pojawić rumian polny?

Rumian polny wschodzi jesienią i wiosną. Minimalna temperatura kiełkowania wynosi 2–5°C, a optymalna 13°C.

Rumian polny – szkodliwość

Rumian polny szybko się rozwija, pobierając z gleby duże ilości wody i składników mineralnych, ograniczając tym samym ich dostępność dla roślin uprawnych.

Rumian polny – zapobieganie

Działania profilaktyczne przeciwko rumianowi polnemu obejmują zrównoważone nawożenie wapniem i utrzymanie właściwego odczynu gleby.

Rumian polny – zwalczanie

Zwalczanie rumianu polnego powinno opierać się na stosowaniu właściwie dobranych herbicydów, przeznaczonych do określonej uprawy.

Skuteczne środki do zwalczania rumianu polnego

Aby oprysk na rumian polny był skuteczny, musi być odpowiednio dobrany. Skuteczny oprysk na rumian w zbożu może zawierać np. substancje z grupy triazolopirymidyn, a oprysk na rumian w truskawkach czy innych roślinach jagodowych, kukurydzy, roślinach strączkowych – pendimetalinę.

Jakie uprawy zasiedla rumian polny?

Najczęściej występuje rumian w kukurydzy, rumian w rzepaku, roślinach strączkowych czy ziemniakach, a wśród zbóż szczególnie częsty jest rumian w pszenicy.

Rumian polny – cykl rozwojowy

Rumian polny wytwarza około 500 nasion. Są one obłe, podłużnie żeberkowane, u góry mają nabrzmiały, często skórzasty pierścień. Zdolność kiełkowania w glebie zachowują przez ponad 11 lat.

Jakie są przyczyny występowania rumianu polnego?

Rumian polny pojawia się na glebach ubogich w wapń, o niskim pH, dlatego przyczyną jego występowania jest zazwyczaj nieodpowiednie nawożenie.

Jakie są skutki rozwoju rumianu polnego?

Rumian polny może spowodować znaczne straty w plonie roślin uprawnych.

Top