Miotła zbożowa [Apera spica-venti]

Miotła zbożowa – charakterystyka

Miotła zbożowa to jednoliścienna trawa ozima lub jara z rodziny wiechlinowatych. Osiąga wysokość 40–120 cm, rozwijając płytki i gęsty system korzeniowy. Liście miotły zbożowej mają wąską blaszkę liściową, a kwiaty są zebrane w wiechowaty kwiatostan.

Jak rozpoznać miotłę w zbożu?

Pierwszy liść miotły zbożowej jest drobny, delikatny i spiralnie zwinięty. Liście właściwe są lekko szorstkie, żłobkowane i lekko skręcone. Języczek liściowy jest długi, o zabarwieniu białym do jasnozielonego, postrzępiony. Charakterystyczną cechą jest brak uszek. Wiecha miotły zbożowej jest duża, rozpierzchła, bogato rozgałęziona, a ość plewki jest trzykrotnie dłuższa. Podczas dojrzewania plewka przybiera zabarwienie ciemnożółte do jasnobrązowego.

Jak wygląda miotła zbożowa?

Pierwszy liść drobny, delikatny, spiralnie zwinięty. Liście właściwe lekko szorstkie, żłobkowane, zwinięte i lekko skręcone. Języczek liściowy długi, o zabarwieniu białym do jasnozielonego, postrzępiony. Brak uszek. Wiecha duża, rozpierzchła, bogato rozgałęziona. Plewka z wyraźnie długą ością, 3-krotnie od niej dłuższą. W czasie dojrzewania przybiera zabarwienie ciemnożółte do jasnobrązowego. Wytwarza do 200 ziaren.

Okres i miejsce występowania miotły zbożowej

Miotła zbożowa jest szeroko rozpowszechniona na polach uprawnych. Kiełkuje głównie jesienią, ale można ją spotkać także wczesną wiosną.

Kiedy może się pojawić miotła zbożowa?

Miotła zbożowa preferuje gleby lekko piaszczyste, o dobrym uwilgotnieniu, lekko kwaśne. Mimo to jest spotykana niemal na każdym stanowisku.

Miotła w zbożu – szkodliwość

Miotła zbożowa jest chwastem, który może powodować znaczne szkody, konkurując z roślinami uprawnymi o składniki pokarmowe i wodę.

Miotła zbożowa – zapobieganie

Aby zapobiegać rozwojowi miotły zbożowej, warto siać materiał siewny wysokiej jakości, regularnie odchwaszczać brzegi pól, a także dbać o czystość narzędzi uprawowych.

Miotła zbożowa – zwalczanie

Zwalczanie miotły zbożowej polega na stosowaniu odpowiednio dobranych środków chwastobójczych, po przekroczeniu progu szkodliwości, który wynosi 10-20 roślin/m².

Skuteczne herbicydy na miotłę zbożową

Istniejące środki na miotłę zbożową mają zróżnicowane składy, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na rejestrację produktu.

Jaki uprawy zasiedla miotła zbożowa?

Miotła zbożowa zasiedla licznie uprawy zbóż, głównie ozimych, a także rzepaku, lnu i roślin okopowych. Najczęstszym problemem jest miotła w pszenicy.

Miotła zbożowa – cykl rozwojowy

Miotła zbożowa jest chwastem jednorocznym. Jej owocami są ziarniaki szczelnie osłonięte plewkami, które są przenoszone przez wiatr lub zabiegi uprawowe. Każda roślina może wytworzyć nawet kilka tysięcy nasion.

Jakie są przyczyny występowania miotły w zbożu?

Czynniki takie jak niewłaściwe metody agrotechniczne czy brak skutecznej ochrony roślin mogą przyczyniać się do występowania miotły zbożowej w uprawach.

Jakie są skutki rozwoju miotły zbożowej?

Niewłaściwe zwalczanie lub brak reakcji na obecność miotły zbożowej może prowadzić do znacznych strat plonów w uprawach zbóż i rzepaku, co ma negatywny wpływ na efektywność produkcji rolniczej.

Top