BASF Agricultural Solutions
Rozwiązania dla Rolnictwa

Burak

Uprawa buraków cukrowych wymaga znacznych nakładów pracy, środków oraz dużej wiedzy rolnika. Mimo to odgywa on ważną rolę wśród upraw wielu polskich gospodarstw, a jego produkcja może być bardzo opłacalna.

Należy pamiętać, że bardzo ważną rolę w uprawie tej rośliny odgrywa właściwie dobrana i skuteczna ochrona przed szkodnikami i chorobami. Niezwyke ważny jest też wybór właściwych herbicydów.

Firma BASF proponuje Państwu preparaty pozwalajace skutecznie chronić plantacje buraka cukrowego takie jak - Optan, Duett Ultra, Duett Star - polecane do zwalczania najważniejszych chorób w uprawie buraka cukrowego np. chwościć buraka, mączniak prawdziwy, rdza buraka i brunatna plamistość liści oraz herbicydy Tanaris i Focus Ultra.

Kilka ostatnich sezonów potwierdziło konieczność stosowania fungicydów do zwalczania chorób grzybowych buraka. Tą najczęściej spotykaną i znaną jest chwościk buraka. Niestety, zdarza się, że jeden zabieg fungicydowy to zdecydowanie za mało. W tym kontekście warto już wcześniej zaplanować system ochrony przeciwgrzybowej. Producentom buraka cukrowego polecamy w BASF dwa wzajemnie uzupełniające się fungicydy:

  • Optan® 183 SE jest idealnym produktem na pierwszy zabieg. Nie tylko skutecznie zwalcza chwościka buraka. Dzięki zawartości F 500 poprawia fizjologię roślin oraz ma pozytywny wpływ na stopień polaryzacji oraz dynamiczny przyrost plonu cukru z hektara. Można go stosować zapobiegawczo i interwencyjnie.
  • Duett® Star 334 SE skutecznie zwalcza szerokie spektrum chorób burak cukrowego. Należą do nich chwościk buraka, mączniak buraka i brunatna plamistość liści. Dodatkowo po zastosowaniu preparatu następuje wyraźny wzrost zawartości cukru w korzeniach. Wpływa to na przyrost plonu cukru z hektara. Środek działa systemicznie. Nadaje się do stosowania zapobiegawczego, interwencyjnego oraz wyniszczającego.

Równie istotne jak ochrona fungicydowa jest odpowiednie zwalczanie chwastów w uprawie buraka cukrowego. Aby zapewnić roślinom brak niepożądanej konkurencji w dostępie do niezbędnych składników odżywczych, warto zastosować trzyelementowy system ochrony:

  • Focus® Ultra 100 EC to z kolei specjalista od selektywnego zwalczanie perzu właściwego, chwastnicy jednostronnej oraz innych chwastów jednoliściennych. Środek wykazuje działanie systemiczne. Pobierany jest bardzo szybko przez liście, a następnie przemieszczany do korzeni i rozłogów chwastów. Powoduje tym samym zahamowanie ich wzrostu i rozwoju.

Program ochrony buraka cukrowego autorstwa BASF to kompleksowe rozwiązanie na choroby grzybowe i problem chwastów. Wypróbuj już dziś i ciesz się zyskami!

Top