Fuzarioza kolb kukurydzy [Gibberella moniliformis]

Fuzarioza kolb kukurydzy – charakterystyka

Fuzarioza kolb kukurydzy, zwana także fuzariozą kukurydzy, jest chorobą roślin wywoływaną przez grzyby z rodzaju Fusarium. Jest to jedna z najważniejszych chorób kukurydzy, powodująca znaczne straty w plonach i jakości zbiorów. Grzyby Fusarium atakują głównie dojrzałe kolby kukurydzy, ale mogą również infekować łodygi, liście i korzenie. Przenoszone są przez nasiona, glebę oraz resztki roślin.

Jak rozpoznać fuzariozę kukurydzy?

Zmiany spowodowane fuzariozą kolb kukurydzy widoczne są w górnej części roślin, zwłaszcza na liściach okrywowych kolb kukurydzy oraz na kolbach będących w fazie dojrzałości mleczno-woskowej. Aby sprawdzić, czy nastąpiło porażenie, najlepiej zdjąć okrywę liściową kolb. Grzybnia sprawcy choroby pokrywająca nasiona jest biała, żółta lub czerwonawa (łososiowa).

Objawy występowania fuzariozy kolb kukurydzy

Porażenie fuzariozą kolb kukurydzy początkowo widoczne jest przy wierzchołku. Na zainfekowanych częściach kolby pojawiają się przebarwienia, a następnie watowata grzybnia. Kolby ulegają zniekształceniu, a nasiona mogą być uszkodzone.

Jak wygląda fuzarioza kukurydzy?

Fuzariozę kukurydzy wyróżnia występowanie nalotu w kolorze białym, żółtym lub różowawym. Grzybnia rozrasta od wierzchołka, przerasta ziarna oraz miąższ osadki kolby prowadząc do rozpoczęcia procesów gnilnych.

Okres i miejsce występowania fuzariozy kolb kukurydzy

Fuzarioza kukurydzy występuje najczęściej w ciepłych i wilgotnych warunkach, które sprzyjają rozwojowi grzyba. Choroba może pojawić się we wszystkich uprawach kukurydzy.

Kiedy może się pojawić fuzarioza kukurydzy?

Fuzarioza kolb kukurydzy najczęściej rozwija się w okresie kwitnienia i dojrzewania kolb. Warunki pogodowe, takie jak wilgotność i temperatura, mają kluczowy wpływ na pojawienie się choroby.

Fuzarioza kolb kukurydzy – szkodliwość

Fuzarioza kukurydzy może spowodować straty w plonie sięgające ok. 20% masy ziarna. Choroba może także wpływać negatywnie na zdrowie zwierząt i ludzi, ponieważ niektóre gatunki grzybów Fusarium produkują szkodliwe mykotoksyny. Przy porażeniu mykotoksynami straty sięgają 100% ziarna.

Fuzarioza kukurydzy – zapobieganie

Aby zapobiegać fuzariozie kolb kukurydzy, zaleca się stosowanie zdrowego materiału siewnego i unikanie uprawy kukurydzy na tych samych polach przez kilka kolejnych lat. Ważne jest także monitorowanie plantacji i usuwanie zainfekowanych roślin.

Fuzarioza kolb kukurydzy – metody zwalczania

W przypadku wystąpienia fuzariozy kukurydzy należy zastosować fungicydy przeznaczone do zwalczania tej choroby.

Skuteczne środki na zwalczanie fuzariozy kukurydzy

W ofercie BASF dostępny jest fungicyd z zawartością Revysolu® , który radzi sobie z fuzariozą kolb kukurydzy.

Jakie uprawy atakuje fuzarioza kolb kukurydzy?

Głównym gospodarzem fuzariozy kolb jest kukurydza, jednak inne choroby spowodowane grzybem Fusarium mogą atakować również takie zboża jak pszenica, jęczmień czy żyto.

Fuzarioza kukurydzy – cykl rozwojowy

Grzyby Fusarium wnikają do tkanek rośliny i rozwijają się wewnątrz kolby oraz przylegających liści. Watowata grzybnia przerasta ziarniaki i osadkę kolby, powodując ich zgniliznę.

Jakie są przyczyny rozwoju fuzariozy kolb kukurydzy?

Do infekcji może dochodzić przez grzybnię, która znajduje się w glebie oraz w resztkach pożniwnych. Zarodniki mogą być przenoszone również z nasionami. Często choroba jest efektem wcześniejszego zaatakowania roślin przez zgorzel siewek i zgorzel łodyg. Rozwojowi fuzariozy kolb sprzyjają:

  • jednostronny płodozmian – monokultura kukurydzy,
  • zainfekowany materiał siewny,
  • niezagospodarowane resztki pożniwne,
  • zbyt gęsty siew,
  • uszkodzenia roślin spowodowane obecnością szkodników, zwłaszcza omacnicy prosowianki.

Jakie są skutki rozwoju fuzariozy kukurydzy?

Wynikiem infekcji fuzariozą kukurydzy jest uszkodzenie ziarniaków oraz zanieczyszczenie ziarna przez mykotoksyny, co prowadzi do obniżenia plonów i jakości zbiorów.

Top