Jak zadbać o ochronę fungicydową i regulację rzepaku? – podcast #39

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Temperatury w ciągu dnia zaczynają przekraczać próg 10° C, a w nocy coraz rzadziej spadają poniżej zera. Oznacza to, że już za chwilę – po zakończeniu nawożenia startowego, na polach rozpoczną się zabiegi. W pierwszej kolejności rolnicy wezmą pod uwagę ochronę fungicydową i skracanie rzepaku.

Wraz ze wzrostem temperatur rozpoczyna się okres wegetacyjny roślin. Im cieplej, tym szybciej rosną. Jednak wzrost temperatur sprzyja także rozwojowi chorób roślin. W przypadku uprawy rzepaku, podczas pierwszego zabiegu warto wybrać rozwiązanie, które pozwoli zarówno zabezpieczyć rośliny przed groźnymi chorobami, jak i je skrócić. O tym, jak skutecznie połączyć te dwa zabiegi opowie ekspert z firmy BASF – Paweł Biliński.

Łagodna zima – czy ma wpływ na uprawy?

Wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza w zimie stanowią duże zagrożenie dla upraw – sprzyjają bowiem rozwojowi patogenów. Jak mówi ekspert – Już w okresie jesiennym byliśmy świadkami wysokich temperatur oraz wilgotności, co było przyczyną wysokiej presji ze strony suchej zgnilizny kapustnych. Dodatkowo z roku na rok rolnicy dysponują coraz węższą gamą substancji do zwalczania szkodników, a jak wiadomo, uszkodzenia przez nie powodowane stanowią naturalną bramę dla infekcji. [...] Dodatkowo w styczniu, lokalnie temperatury sięgały kilkunastu stopni Celsjusza, co w połączeniu z rosnącą długością dnia było bodźcem dla roślin, że czas budzić się z zimowego snu. Zabieg fungicydowy z funkcją regulacji wzrostu pozwala osiągnąć tym lepsze efekty morforegulacyjne oraz kontrolę patogenów, im wcześniej będzie wykonany.

Fungicyd Caryx® 240 SL – skuteczna ochrona rzepaku

Dla wysokiej skuteczności, zabieg T1 w rzepaku powinien być wykonany jak najszybciej, jednak wiele preparatów dostępnych na rynku działa dopiero kiedy temperatura powietrza przekracza 10 stopni.

Nasz ekspert podpowiada, jak radzić sobie w tej sytuacji – Przewagą produktu Caryx® 240 SL, który my jako BASF proponujemy naszym klientom, nad preparatami opartymi jedynie o substancje czynne z grupy triazoli, jest fakt, iż Caryx® 240 SL działa skutecznie już od 5° C, podczas gdy z użyciem innych rozwiązań musimy czekać do osiągnięcia temperatury 12° C. [...] Dodatkowo produkt ten jest dużo szybciej wchłaniany przez rośliny w porównaniu z innymi produktami w tym segmencie, dzięki czemu rolnicy zyskują niezwykle ważny atut, jakim jest odporność preparatu na zmywanie przez deszcz, a jak wiemy – pogoda wczesną wiosną potrafi bywać nieprzewidywalna.

Caryx® 240 SL – zabieg fungicydowy z funkcją regulacji wzrostu

Firma BASF rekomenduje na zabieg T1 w rzepaku Caryx® 240 SL, który łączy w sobie fungicyd z regulatorem wzrostu. Jak informuje ekspert – jest to niezwykle skuteczne połączenie. Dysponujemy szeregiem wyników badań i doświadczeń, które jasno wskazują, że zastosowanie fungicydu z funkcją regulatora wzrostu na początkowym etapie wegetacji wiosną pozwala na osiąganie wyższych plonów nawet rzędu 700–800 kg z hektara w porównaniu z plantacjami, gdzie taki zabieg nie był wykonany.

Dlaczego regulacja pokroju rośliny jest tak istotna?

Ponieważ zahamowanie wzrostu pędu głównego stymuluje rozwój pędów bocznych, a to właśnie one są budulcem około 80% plonu rzepaku. Dzięki temu zyskujemy pokrój roślin przypominający bardziej parasolkę, a nie choinkę, co powoduje, że więcej światła słonecznego dociera do niższych partii roślin, czego efektem jest wzrost wydajności procesów fotosyntezy i lepsze wykorzystanie asymilatów. Dzięki temu rośliny są w stanie wytworzyć więcej łuszczyn o nasionach charakteryzujących się wyższą masą tysiąca nasion. – mówi ekspert.

Podsumowując dzisiejszą rozmowę, aby osiągnąć wysokie plony rzepaku ozimego, należy właściwie o niego zadbać. Im szybciej, tym lepiej. Wybór właściwego preparatu, jakim jest Caryx® 240 SL od BASF, pozwoli ochronić rzepak przed chorobami grzybowymi. Preparat ten jest także regulatorem wzrostu, a to pozwoli osiągnąć właściwy pokrój rośliny, skrócony pęd główny i rozwinięte pędy boczne, w rezultacie czego osiągniemy wyższy plon.

Top