Expert radzi. Podcasty

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi podcastami.

Pełna lista znajduję się poniżej, podzielona według upraw.

Wszystkie podcasty odsłuchać można również na naszym kanale na Youtube:

Expert radzi. Podcasty - playlista

Wiosna, jak i prace polowe w pełni. Rolnicy ścigają się z pogodą, aby zdążyć ze wszystkim na czas. Jednak niekiedy warunki na to nie pozwalają. Pytanie, co zatem zrobić, jeśli nie udało nam się wykonać tak ważny zabieg ja regulacja wzrostu zbóż? W naszym podcaście porozmawiamy o spóźnionym zabiegu skracaniu zbóż oraz o tym, czy warto skracać na dwa razy.

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się okres natężonych prac w gospodarstwach, a tym samym wszelkich zabiegów środkami ochrony roślin. Warto zatem odpowiednio się do nich przygotować, aby prawidłowo zadbać o rozwój upraw.

Uprawą, pod którą wydziela się całkiem sporą powierzchnię, jest jęczmień jary z przeznaczeniem zarówno na paszę, jak i cele browarnicze. Jak chronić uprawę już od siewu? Posłuchaj podcastu!

Aby uzyskać wysokie i zdrowe plony zbóż, musimy o nie zadbać od samego początku. Niezmiernie ważnym elementem jest dobór zaprawy, dzięki której rośliny będą zabezpieczone od samego kiełkowania, ale nie tylko. Posłuchaj, jak skutecznie chronić zboża już od siewu.

Zboża w Polsce uprawiane są na powierzchni ponad 6 milionów hektarów. Nie lada wyzwaniem jest utrzymanie łanu wolnego od chwastów. Jak skutecznie uporać się z problemem? Posłuchaj podcastu!

Kapryśna pogoda nie ułatwia pracy na polu. Zwłaszcza, kiedy staramy się zaplanować zabieg T3. Posłuchaj podcastu!

Wysokie temperatury oraz wilgotność, spowodowana opadami deszczu, to przepis na powstanie i rozwój chorób zbóż. Jaki temu zaradzić? Posłuchaj podcastu!

Jakie największe wyzwania stoją przed rolnikami w przypadku ochrony liścia flagowego i jak się przed nimi uchronić? Posłuchaj eksperta.

Przy nieodpowiedniej ochronie liścia flagowego lub jej braku rolnicy mogą pożegnać się z sukcesem na mecie w postaci pożądanego plonu. W związku z tym, zboża przed patogenami należy chronić na każdym etapie. Posłuchaj podcastu o zabiegu T2.

Zabieg T1 może przynieść dodatkowe korzyści dla fizjologii naszych roślin. Posłuchaj podcastu!

Z chorobami podstawy źdźbła boryka się wiele plantacji zbóż. Ich występowanie jest zdeterminowane przez kilka czynników. Jak chronić uprawy? Posłuchaj podcastu!

Jak chronić uprawy przed chorobami podstawy źdźbła? Jak już teraz zapobiegać stratom w plonie? Na te pytania odpowiada ekspert. Posłuchaj podcastu!

Jęczmień jary charakteryzuje się dość dużymi wymaganiami stanowiskowymi. Niemniej to uprawa chętnie wybierana przez polskich rolników. Jak zatem przeprowadzić ochronę jęczmienia jarego przed chorobami? Posłuchaj, jak na to pytanie odpowiada ekspert.

Nie od dziś wiadomo, że chwasty w zbożach najlepiej zwalczać już jesienią. Problemem jednak jest rosnąca odporność chwastów na substancje czynne. Jak zatem wykonać zabieg, tak by nie poprawiać go wiosną? Jakich substancji czynnych użyć? Posłuchaj podcastu!

Dlaczego precyzyjne zaprawianie zbóż jest tak ważne? Jakie choroby zagrażają młodym siewkom w początkowych fazach rozwojowych i dlaczego są tak groźne? Dowiedz się z wywiadu z ekspertem.

Czy zaprawianie żyta ozimego spełnia jeszcze inne funkcje niż ochrona przed chorobami? Posłuchaj eksperta.

Czy zaprawianie nasion jęczmienia ozimego może uchronić rośliny przed infekcjami w sezonie jesiennym? Czy jest możliwe całkowite ominięcie zabiegu T1 w jęczmieniu ozimym? Dowiedz się od eksperta!

Choroby pszenicy ozimej są poważnym zagrożeniem dla wielkości plonu. Czym się powinna charakteryzować dobra zaprawa nasienna? Czy zaprawa może zrobić coś więcej, niż tylko zabezpieczyć rośliny przed patogenami? Posłuchaj eksperta!

Zdrowe liście flagowe i podflagowe pełnią fundamentalną funkcję plonotwórczą. W przypadku pszenicy mogą opowiadać za parędziesiąt procent plonu. Są jednak narażone na liczne choroby liści zbóż. Prowadzą one do olbrzymich strat. Jak z nimi walczyć?

W ostatnim czasie z rynku zostały wycofane niezwykle popularne jeśli chodzi o ochronę fungicydową zbóż środki oparte na propikonazolu. Czy rolnicy w związku z dużą presją chorób atakujących rośliny w tym sezonie powinni się martwić zniknięciem tej substancji czynnej?

Wykonywanie zabiegów fungicydowych należy do podstawowych czynności w ochronie zbóż ozimych. Jak wiemy nie wszystkie choroby grzybowe są zwalczane w trakcie pierwszego oprysku. Które choroby zwalczamy w ramach zabiegu T2 w zbożach? Jaki termin będzie optymalny, żeby przeprowadzić go po zabiegu podstawowym?

Jak powinno wyglądać zwalczanie chwastów w zbożach jarych w kontekście problemu suszy i niedoborów wilgoci? Jak dostosować ochronę herbicydową do tych niesprzyjających warunków?

Temat wyboru terminu oraz warunków pogodowych pierwszej regulacji już za nami. Tym razem porozmawiamy o drugim etapie skracania zbóż. Jaki jest jego cel i czy jest on w ogóle konieczny?

Skracanie zbóż jest nieodłącznym elementem profesjonalnych zabiegów wiosennych. Chcąc zapewnić sobie wysoki plon na polu powinniśmy zapoznać się z aspektami technicznymi związanymi ze stosowaniem regulatorów wzrostu. Warto się jednak również zastanowić co zyskuje sam rolnik ze skracania zbóż?

Na polskim rynku jest dostępnych wiele środków do ochrony fungicydowej zbóż, które oparte są o substancję czynne z grupy triazoli. Czy są one tak samo skuteczne?

Kluczem do wysokiego plonu są profesjonalne zabiegi wiosenne w zbożach. Tym razem zadajemy sobie pytanie, które budzi wśród rolników wiele wątpliwości. – Skracać, czy nie skracać zboża jare?

Czy połączenie zabiegu skracania zbóż z ochroną fungicydową jest korzystne dla upraw?

Jak wybrać poprawienie termin skracania zbóż? Jaki właściwie jest cel tego zabiegu? Posłuchaj podcastu.

Jaki preparat chwastobójczy zastosować na zabieg korekcyjny? Jakie dawki stosować na poprawkowy zabieg herbicydowy? Dowiedz się z podcastu!

Dlaczego zabieg T1 w zbożach ozimych jest tak ważny? Czy presja ze strony patogenów roślin jest większa niż w latach poprzednich? Dowiedz się z podcastu!

Największy problem w obecnym sezonie będą stanowiły chwasty dwu- i jednoliścienne. Jak przeprowadzić wiosenny zabieg herbicydowy. Co stosować? Posłuchaj podcastu!

Rzepak ozimy pozostaje jedną z kluczowych roślin uprawnych w Polsce, oferując stabilne zyski pomimo zmienności cen w ostatnich latach. Jest również cennym przerywnikiem monokultury zbożowej. Jakie fungicydy na rzepak wybrać wiosną, aby zadbać o uprawy?

Przedwiośnie to dobry moment, aby zaplanować, co możemy zastosować do ochrony fungicydowej rzepaku ozimego. Jak wiadomo oprócz zwalczania chorób, ważna jest również regulacja pokroju łanu. Nasuwa się zatem pytanie – jakie środki ochrony roślin wybrać wiosną, aby zadbać o uprawy rzepaku?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Temperatury w ciągu dnia zaczynają przekraczać próg 10° C, a w nocy coraz rzadziej spadają poniżej zera. Oznacza to, że już za chwilę – po zakończeniu nawożenia startowego, na polach rozpoczną się zabiegi. W pierwszej kolejności rolnicy wezmą pod uwagę ochronę fungicydową i skracanie rzepaku.

Częsta uprawa rzepaku ozimego na tym samym polu będzie skutkowała pojawieniem się zachwaszczenia w postaci samosiewów tej rośliny. Kolejnym problemem są choroby. Posłuchaj, jak sobie z tym poradzić.

Odpowiednio dobrana odmiana rzepaku ozimego to klucz do zdrowego i wysokiego plonu. W podjęciu tej decyzji pomoże ekspert. Posłuchaj podcastu!

Rzepak ozimy podobnie jak i inne popularne w Polsce uprawy nie jest wolny od zagrożeń ze strony patogenów wywołujących choroby grzybowe. Jak chronić uprawy? Posłuchaj podcastu.

W okresie jesiennym ochrona fungicydowa tej uprawy jest konieczna i powinna iść w parze z regulacją wzrostu roślin. Tylko w ten sposób można osiągnąć wysoki plon. Jakie są zalecenia na sezon wegetacyjny 2020/21? Posłuchaj naszego eksperta!

Choroby grzybowe rzepaku ozimego, które mogą zaatakować rośliny w okresie jesiennym przyczyniają się do gorszego przezimowania oraz znacznego zmniejszenia plonu. Jaki fungicyd wybrać? Kiedy wykonać zabieg fungicydowy? Posłuchaj eksperta!

Sezon ochrony roślin w trakcie. Oznacza to, że producenci rolni stają przed wyborem środków do ochrony swoich upraw. Czy rolnicy, oprócz wyboru preparatów najwyższej jakości umożliwiających osiągać wysokie i zdrowe plony, mogą zyskać coś więcej? Sprawdź!

Top