Warto skracać zboża jare? – podcast #8

Kluczem do wysokiego plonu są profesjonalne zabiegi wiosenne w zbożach. Tym razem zadajemy sobie pytanie, które budzi wśród rolników wiele wątpliwości. – Skracać, czy nie skracać zboża jare?

Skracanie zbóż jarych

Wielu rolników co sezon staje przed wyzwaniem związanym z zabiegiem jakim jest skracanie zbóż. Do regulacji zbóż ozimych raczej nikt nie ma wątpliwości, ale czy skracanie zbóż jarych również nie powinno budzić obaw i warto je wykonać? - Proszę państwa, oczywiście, że warto w przypadku dwóch gatunków zbóż jarych, w przypadku jęczmienia jarego, i w przypadku pszenicy jarej. Natomiast w przypadku owsa, czy pszenżyta jarego, który ma nieco mniejsze znaczenie, to jest pewnego rodzaju ruletka, i każdy musi sam zdecydować czy zdecyduje się na takie skracanie, gdyż są to zboża zwykle prowadzone mniej intensywnie – mówi Rafał Maras, Crop Manager, BASF Polska.

Różnice w regulacji zbóż ozimych i jarych

Z uwagi na podobny sposób wyznaczania optymalnego terminu na zabieg regulacji wzrostu w zbożach jarych i ozimych, proces ich skracania nie różni się znacząco. - To co będzie różnić te dwa zabiegi, to przede wszystkim czas ich wykonania, dlatego że w przypadku zbóż jarych taki zabieg regulatorem zwykle przypada zdecydowanie później. Natomiast sam moment wyznaczamy bardzo podobnie jak robimy to w przypadku zbóż ozimych – podkreśla Rafał Maras, Crop Manager, BASF Polska.

W trakcie wykonywania zabiegu skracania powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jęczmień jary. Jak sugeruje Rafał Maras, z jego doświadczenia wynika, że jęczmień - sprawia rolnikom najwięcej kłopotów, co nie jest niczym dziwnym, dlatego że ze względu na swoją charakterystykę, jęczmień jary jest najbardziej wiotki, ma najbardziej wiotkie źdźbło spośród wszystkich gatunków zbóż.

Złoty środek w skracaniu, czyli wiedza i doświadczenie

Zastanawiając się czy istnieje specjalne podejście do skracania zbóż jarych, warto skupić się na wcześniej wspomnianym jęczmieniu jarym. - Jest to roślina, czy gatunek zboża o najbardziej wiotkim źdźble, z tego powodu wymaga silniejszego usztywnienia tego źdźbła, oraz pogrubienia ścianek w stosunku do innych gatunków zbóż – zaznacza Rafał Maras, Crop Manager, BASF Polska.

Dodatkowo ekspert podkreśla, że nie każdy ma świadomość, że regulatory wzrostu oprócz funkcji skracania, wpływają również na pogrubienie ścianek źdźbła. - W przypadku jęczmienia jarego, ta cecha jest bardzo istotna, powiedziałbym, kluczowa w niektórych momentach, dlatego wybierając odpowiednie kombinacje substancji aktywnych, jesteśmy w stanie w największym stopniu wpłynąć na pogrubienie tego źdźbła, a co za tym idzie, na usztywnienie rośliny, co zapewni nam, że łan będzie sztywny, dobrze skrócony, i nie wyłoży się tuż przed samymi żniwami – radzi nasz rozmówca.

Top