Ochrona fungicydowa kłosa – podcast #30

Wysokie temperatury oraz wilgotność, spowodowana opadami deszczu, to przepis na powstanie i rozwój chorób zbóż. Na szczęście rolnicy nie pozostają bezradni wobec pojawiających się patogenów. Z doktorem Jarosławem Nadziakiem, ekspertem z firmy BASF, rozmawiamy o ochronie kłosa.

Jak mówi ekspert, w przypadku chorób kłosa najczęściej mamy do czynienia z fusarium. Do najpopularniejszych gatunków tej choroby w Polsce możemy zaliczyć fusarium culmorum, fusarium graminearum oraz fusarium avenaceum. Pytanie tylko, kiedy dochodzi do zakażenia? – Do infekcji grzybami z rodzaju fusarium dochodzi wtedy, kiedy spełnione są odpowiednie warunki wilgotnościowe i temperaturowe. Przeważnie średnia dobowa temperatura powietrza podczas kwitnienia pszenicy jest pomiędzy 20 a 25°C i wilgotności na poziomie 85–90% przez jakieś 24–40 godzin – mówi dr Jarosław Nadziak.

Czy na tym etapie rozwoju roślin zabezpieczenie przed chorobami liści nadal jest istotne?

Wykonując zabieg T3, czyli ochronę kłosa, dalej powinniśmy brać pod uwagę ochronę górnych liści, gdyż cały czas liść flagowy i podflagowy biorą udział w asymilacji światła. – Trzeba pamiętać, że jeszcze cały czas w tym okresie takie patogeny jak septorioza paskowana liści czy rdza brunatna mogą mieć istotny, negatywny wpływ na zmniejszenie plonowania. Ważne, aby nie zapomnieć o tych patogenach w czasie wyboru produktu do wykonania zabiegu ochrony kłosa – radzi ekspert.

Czy zabieg T3 ma wpływ na jakość ziarna?

Zabieg T3 zdecydowanie przekłada się na jakość ziarna. W poprzednich zabiegach walczyliśmy o wielkość tego plonu, natomiast w tym przypadku bardzo ważne jest zabezpieczenie jakości – informuje ekspert. Fusarium wytwarza szkodliwe dla ludzi i zwierząt mykotoksyny, które są metabolitami tego grzyba. Dlatego trzeba szczególnie unikać pojawienia się mykotoksyn, ponieważ wpływa to na jakość ziarna. – Jeżeli chodzi o zabiegi T3, najczęściej wykonujemy to preparatami posiadającymi w swym składzie substancje aktywne z grupy triazoli, które w najwyższy sposób są w stanie ograniczyć fuzariozę kłosów – dodaje ekspert.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierać preparat?

Przy wyborze preparatu do ochrony kłosa powinniśmy kierować się jego wysoką skutecznością. – Taki preparat powinien łączyć w sobie wszystkie istotne elementy, odpowiadające za końcowy sukces, jakim jest dobra skuteczność na patogeny nalistne, wysoka tolerancja na warunki atmosferyczne oraz najlepsze możliwe ograniczenie fuzariozy i następnie rozwoju tych toksycznych mykotoksyn. Należy również zwrócić uwagę na to, czy preparat jest w stanie silnie i szybko wiązać się z patogenem, ponieważ mykotoksyny mają istotny wpływ na obniżenie jakości ziarna, ze względu na obniżanie wartości przetwórczej – radzi ekspert.

Top