Najgroźniejsze choroby podstawy źdźbła – podcast #25

Choroby podstawy źdźbła to problem wielu plantacji zbóż. Ich występowanie jest zdeterminowane przez kilka czynników. Na jedne z nich mamy wpływ, na inne takie jak pogoda – nie. Jak radzić sobie z tymi patogenami? Na to pytanie odpowiada dr Jarosław Nadziak, Crop Manager, BASF Polska.

Patogeny, które wchodzą w spektrum chorób podstawy źdźbła to zgorzel podstawy źdźbła, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła oraz łamliwość podstawy źdźbła. Każda z tych wymienionych chorób jest bardzo groźna. Dlatego plantacja powinna być w taki sposób prowadzona, żeby żadna z nich nie pojawiła się na plantacji zbóż.

Jak zwalczać choroby podstawy źdźbła?

Fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła czy zgorzel podstawy źdźbła to choroby eliminowane poprzez odpowiednie stosowanie zapraw nasiennych już przy siewie zbóż. Z kolei w przypadku łamliwości podstawy źdźbła odpowiedni dobór fungicydów nalistnych do pierwszego zabiegu decyduje o eliminowaniu tego patogenu.

Ochrona upraw przed chorobami w sezonie 2021

W tym roku zima dopisała i mamy za sobą prawdziwie zimowy styczeń i luty. Czy w tej perspektywie sezon 2021 zapowiada się inaczej niż poprzedni rok? – Jeżeli chodzi o choroby podstawy źdźbła, to najważniejszymi elementami wpływającymi na rozwój tych chorób, to jest oczywiście przedplon, stanowisko, rodzaj uprawy, czy są ewentualne jakieś uproszczenia, również rodzaj zaprawy, jaki był zastosowany przy siewie zbóż. Natomiast pogoda już w mniejszym stopniu wpływa na rozwój tego patogena – mówi dr Jarosław Nadziak, Crop Manager BASF.

Jak chronić uprawy?

Jak przyznaje ekspert, takie warunki jak długa i mokrą jesień oraz również długo zalegająca okrywa śnieżna, która pozostawi po sobie dużą ilość wody, na pewno będą miały wpływ na lepsze warunki rozwoju chorób podstawy źdźbła. W tym przypadku nowe rozwiązanie, a mianowicie Duet na Start, na pewno przyjdzie z bardzo dużą pomocą. Zawiera takie substancji czynne, jak boskalid czy metrafenon, które są specjalistami, jeżeli chodzi o zwalczanie chorób podstawy źdźbła. W szczególności łamliwości podstawy źdźbła, więc w tym przypadku będziemy mogli liczyć na skuteczną ochronę plantacji zbóż ozimych.

Zapraszamy na kolejny podcast, w którym porozmawiamy o fizjologii roślin w kontekście zabiegu T1.

Top