Top korzyści ze skracania – podcast #10

W ostatnim czasie z rynku zostały wycofane niezwykle popularne jeśli chodzi o ochronę fungicydową zbóż środki oparte na propikonazolu. Czy rolnicy w związku z dużą presją chorób atakujących rośliny w tym sezonie powinni się martwić zniknięciem tej substancji czynnej?

Przyczyny wycofywania substancji z obiegu

Z rynku wciąż znikają kolejne popularne wśród rolników fungicydy, ostatnio na przykład te oparte o propikonazol. Jaka tak naprawdę jest przyczyna wycofywania tej i innych substancji z obiegu? - Obecnie wszystkie substancje czynne, będące na rynku, bez względu na to, czy to są herbicydy, fungicydy czy insektycydy, poddawane są ponownej ocenie, tak jakby, powiedzmy, rejestracji. I ta ocena obecnie jest według najbardziej zaostrzonych obecnych norm wyznaczonych przez Komisję Europejską. I w przypadku tej ponownej oceny, wiele substancji czynnych nie przechodzi tej weryfikacji, bądź w najbliższym czasie nie przejdzie i zniknie z rynku – mówi Jarosław Nadziak, Crop Manager, BASF Polska. Ekspert jednocześnie podkreśla, że triazole o których mowa, bardzo ucierpią. Obecnie rynek dysponuje kilkoma substancjami z tej grupy związków chemicznych. Po wprowadzonych zmianach i obostrzeniach prawdopodobnie zostanie jedna bądź dwie substancje z grupy triazoli.

Kolejne cięcia na rynku?

Jeśli zastanawiamy się czy w najbliższym czasie odbędzie się kolejny przegląd substancji aktywnych, to odpowiedź jest prosta. Jak wspomina Jarosław Nadziak - To się cały czas dzieje, już od kilku lat te substancje czynne są poddawane weryfikacji. Te substancje, które mamy obecnie na rynku są jeszcze raz sprawdzane pod względem tych nowych, wyznaczonych norm toksykologicznych, no i w wielu przypadkach już teraz wiemy, że wiele z tych substancji czynnych nie przejdzie tego egzaminu.

Alternatywa propikonazolu, czyli dobra rada dla rolnika

Dla zwolenników produktów zawierających propikonazol bardzo dobrą alternatywą ze strony firmy BASF jest Priaxor®. Produkt jest już od kilku lat na rynku i bardzo dobrze sprawdza się jako rozwiązanie fungicydowe. W polecanej dawce 0,75, spokojnie może być stosowany na tych plantacjach, gdzie były stosowane produkty zawierające propikonazol. - Myślę, że rolnicy będą dużo bardziej zadowoleni właśnie z zastosowania Priaxoru® w porównaniu do tych produktów, które stosowali do tej pory – zaznacza Jarosław Nadziak, Crop Manager, BASF Polska.

Top