Pogoda a skracanie zbóż ozimych – podcast #5

Wiemy, że pogoda może być zarówno sojusznikiem, jak i przeciwnikiem rolnika. Czy w przypadku skracania zbóż ozimych warunki atmosferyczne odgrywają istotną rolę?

Odpowiednie warunki na skracanie zbóż ozimych

W przypadku zabiegów regulacji wzrostu warunki atmosferyczne odgrywają kluczową rolę z kilku względów. Po pierwsze, na rynku większość substancji aktywnych działa powyżej określonej temperatury. Możemy ją określić na około 12 ° C. Dodatkowo niektóre z substancji do swojej aktywacji potrzebują promieniowania ultrafioletowego, czyli operacji słońca. Dlatego nietrafienie z zabiegiem w określone konkretne okno pogodowe może powodować, że skracanie zbóż ozimych będzie nieskuteczne. To w konsekwencji może się skończyć wyleganiem łanu. Optymalnymi warunkami do wykonania zabiegu regulacji wzrostu jest temperatura minimum kilkunastu stopni i słoneczna pogoda z pełnym nasłonecznieniem w trakcie wykonywania zabiegu.

Regulacja wzrostu zbóż ozimych bez obawy o pogodę

Co zastosować, jeśli nie chcemy uzależniać się o warunków pogodowych i wykonać zabieg skracania zbóż ozimych. Zabieg wykonuje się zwykle w połowie kwietnia na południu kraju, poprzez końcówkę kwietnia w Polsce centralnej i na początku maja na północy kraju. W tym czasie pogoda potrafi być niestabilna. Możemy się spotkać z bardzo wysokimi temperaturami i częściej z temperaturami niskimi jak przymrozki w niektórych latach. To wszystko sprawia, że kupując produkt, nie jesteśmy do końca pewni czy będziemy mieli możliwość takiej aplikacji, żeby przyniosła nam oczekiwany skutek. – Na rynku istnieje jedno rozwiązanie, na które pogoda nie ma wpływu. To znaczy, sprawdzi się zarówno w warunkach braku nasłonecznienia. Czyli w tych trudnych warunkach dla regulatorów wzrostu oraz w niskich zakresach temperatur. To rozwiązanie to Medax Max – mówi Rafał Maras, Crop Manager, BASF Polska. Medax Max jako jedyny na rynku zawiera połączenie dwóch substancji aktywnych dobrze znanego – trinexapacu-ethylu i proheksadionu wapnia. I to ta druga substancja odpowiada za skuteczność rozwiązania w warunkach niskich temperatur i w warunkach pochmurnej pogody.

Top