Rdza brunatna [Puccinia recondita]

Rdza brunatna – charakterystyka

Rdza brutnatna objawia się rdzawobrązowymi, owalnymi skupieniami, które często otoczone są jasnym polem. Krótko przed kwitnieniem pojawiają się podobne skupienia w ciemnym kolorze, zarośnięte epidermą liścia. Choroba prowadzi do spowolnienia rozwoju rośliny.

Jak rozpoznać rdzę brunatną?

Rdzę brunatną zbóż na początku można rozpoznać po rdzawobrązowych, owalnych skupieniach. Można ją pomylić z rdzą żółtą o podobnej charakterystyce, jednak w jej przypadku skupienia rozmieszczone są pasowo.

Objawy występowania rdzy brunatnej

Jesienią i wczesną wiosną na górnej stronie liści pojawiają się pojedyncze plamy, które przekształcają się w owalne skupienia. Krótko przed kwitnieniem widoczne są również czarnobrązowe skupienia zarodników podstawkowych.Rdza brunatna w życie pojawia się później niż rdza brunatna pszenicy, jednak objawy są bardziej nasilone.

Jak wygląda rdza brunatna?

Rdza brunatna charakteryzują chlorotyczne plamy, zmieniające się w rdzawobrązowe skupienia, a tuż przed kwitnieniem również czarnobrązowe grupy zarodników.

Okres i miejsce występowania rdzy brunatnej

Rdza brunatna pojawia się w cieplejszych rejonach uprawy zbóż po fazie strzelania w źdźbło.

Kiedy może się pojawić rdza brunatna?

Rozwojowi rdzy brunatnej zbóż sprzyjają temperatury 12–24°C w dzień i 0–12°C w nocy w połączeniu z wysokim nawożeniem azotem i rosą na powierzchni liści.

Rdza brunatna – szkodliwość

Grzyby rdzy brunatnej zbóż obniżają wydajność fotosyntezy oraz zwiększają parowanie. Silne porażenie liści obniża wielkość i jakość plonu.

Rdza brunatna – zapobieganie

 • osypane ziarno zniszczyć we właściwym czasie przez uprawę roli,
 • uprawa mniej podatnych odmian,
 • zboża ozime wysiewać niezbyt wcześnie, natomiast jare wcześnie.

Rdza brunatna – metody zwalczania

Rdzę brunatną w zbożach można zwalczać fungicydami w trzech momentach:

 • w fazie krzewienia, kiedy 10–15% roślin wykazuje objawy infekcji,
 • w fazie strzelania w źdźbło, kiedy 10% roślin jest zainfekowanych,
 • w fazie kłoszenia, kiedy objawy choroby występują na liściu flagowym i podflagowym.

Skuteczne środki na zwalczanie rdzy brunatnej

Na rdzę brunatną skutecznie działają substancje z grupy triazoli np. mefentriflukonazol czy metkonazol lub pochodnych strobiluryny np. piraklostrobina w połączeniu z karboksyamidami lub związkami z grupy pochodnych ketonu difenylowego.

Jakie uprawy atakuje rdza brunatna?

Patogen atakuje przede wszystkim pszenicę i żyto. Żyto często ulega porażeniu jesiennemu, które może pogarszać zimowanie.

Rdza brunatna – cykl rozwojowy

Jesienią i wczesną wiosną na górnej stronie liści pojawiają się pojedyncze, chlorotyczne plamy, które, wraz z rozwojem choroby, przekształcają się w rdzawobrunatne, owalne skupienia. W lipcu, przed kwitnieniem pojawiają się także czarnobrązowe skupienia zarodników podstawkowych, które osłabiają proces fotosyntezy.

Jakie są przyczyny rozwoju rdzy brunatnej?

 • łagodna pogoda jesienią i zimą,
 • ciepła i wilgotna wiosna,
 • występowanie rdzy w poprzednim roku,
 • uprawa podatnych odmian,
 • dobre przetrwanie lata na osypanym ziarnie zbóż i trawach.

Jakie są skutki rozwoju rdzy brunatnej?

Silne porażenie liści pogarsza proces fotosyntezy, prowadząc do ich przedwczesnego obumierania, które znacznie obniża plony.

Top