Kompleksowa ochrona zbóż wczesną wiosną – zwalczanie chorób podstawy źdźbła

Zagrożeniem dla zbóż będących we wczesnych fazach rozwojowych są choroby podsuszkowe. Ich nasileniu sprzyjają duży udział zbóż w strukturze zasiewów i błędy agrotechniczne. Wobec tego pierwszy z zabiegów ochrony fungicydowej zbóż staje się kluczowym elementem utrzymania zdrowotności podstawy źdźbła.

Zwalczanie chorób podstawy źdźbła w terminie T1

Określenie „choroby podsuszkowe” dotyczy kompleksu chorób i ich sprawców, którzy zagrażają zbożom już od wczesnych faz rozwojowych. Choroby te charakteryzują się długim okresem utajonym, który może uśpić czujność rolników.

Głównym celem wykonywania zabiegu T1 w zbożach jest zwalczanie chorób podstawy źdźbła. Zarówno według rolników, jak i naukowców najczęściej za najgroźniejszą chorobę podsuszkową uznaje się łamliwość źdźbła zbóż . Do pozostałych chorób podstawy źdźbła zbóż zalicza się:

  • fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła i korzeni,
  • zgorzel podstawy źdźbła,
  • fuzaryjną zgorzel siewek,
  • zgorzel siewek zbóż,
  • ostrą plamistość oczkową.

Ochrona zbóż przed łamliwością podstawy źdźbła

Choroba może się rozwijać już w okresie jesiennym w postaci podłużnych, brunatnych nekroz pojawiających się na koleoptylu, a w późniejszym czasie również na pochwach liściowych. Wiosną choroba nabiera tempa i obejmuje dolne międzywęźla, tworząc kremowobrunatne plamy z brunatną obwódką. Brak ochrony podstawy źdźbła powoduje zawładnięcie tkankami i ich uszkodzenie na całym obwodzie źdźbła, co utrudnia roślinom transport wody i składników pokarmowych. W obrębie plam – w ich centralnej części – pojawiają się czarne struktury składające się z ciemnych, ciasno ułożonych, komórek grzyba. Wewnątrz źdźbeł rozwija się szara grzybnia.

Obecność łamliwości źdźbła zbóż doprowadza do przedwczesnego wylegania oraz bielenia kłosów. Łamliwość źdźbła zbóż swoje żniwo zbiera podczas wilgotnej i ciepłej jesieni, kiedy siewki są najbardziej narażone na infekcje patogenu. Oculimacula spp. ma bowiem zdolność zarodnikowania już w temperaturze 3–4°C i infekowania w 8–10°C.

Kiedy najlepiej wykonać zabieg T1 w pszenicy ozimej?

Ograniczanie chorób podstawy źdźbła to strategiczny punkt zabiegu T1. Ich zwalczanie podczas kolejnych oprysków jest już niestety niemożliwe. Zwalczamy je tylko wyłącznie w zabiegu T1. Przeprowadzenie zabiegu powinno przypadać na okres od rozpoczęcia strzelania w źdźbło do fazy pierwszego kolanka (BBCH 30–31). W tym czasie tworzone jest pierwsze międzywęźle, które jest mocno narażone na łamliwość podstawy źdźbła.

Termin wykonania zabiegu T1 w zbożach może ulec pewnym modyfikacjom. Jego przyspieszenie do fazy BBCH 29–30 będzie konieczne w sytuacji zwiększonej presji patogenów z uwagi na przedplon zbożowy lub wczesne siewy. Natomiast przesunięcie zabiegu T1 do fazy drugiego kolanka (BBCH 32) może nastąpić przy późnych siewach zbóż na stanowiskach niezbożowych.

Jak chronić zboża przed chorobami grzybowymi?

Odpowiedź brzmi: skutecznie. „Brak zimy” spowodował, że aktualnie można obserwować wzmożoną presję chorób podstawy źdźbła, ale i liści. Lustracje wskazują na obecność m.in. mączniaka prawdziwego zbóż i traw czy rdzy. Dlatego w zabiegu T1 w zbożach warto wybrać rozwiązania, które kompleksowo zwalczą wiosenne zagrożenia.

Oczywiście skuteczność zabiegu warunkować będzie temperatura. Wczesną wiosną należy poszukiwać takich rozwiązań i substancji aktywnych, które mogą zostać zastosowane już w kilku stopniach Celsjusza. Z uwagi na często niepewną pogodę w tym okresie należy wybrać fungicyd charakteryzujący się szybkim wchłanianiem oraz wysoką odpornością na zmywanie, dającą gwarancję efektywności zabiegu przy opadach deszczu.

Co na choroby podstawy źdźbła?

W kwestii utrzymania zdrowej podstawy źdźbła zaleca się zastosowanie rozwiązania fungicydowego Duet na Start. Jest to propozycja w formie paku przewidzianego na zabieg T1 w zbożach. Duet na Start to połączenie dwóch fungicydów: Empartis i Flexity, które stanowią mieszaninę aż 3 substancji aktywnych (boskalid + krezoksym metylowy + metrafenon).

Duet na Start to rozwiązanie wielotorowe i o szerokim zakresie zwalczanych chorób. Doskonale sprawdza się przy tym jako środek na łamliwość podstawy źdźbła. Zwalcza również takie choroby jak: mączniak prawdziwy, rdza brunatna, septorioza liści, rynchosporioza, plamistość siatkowa jęczmienia.

Ochrona fungicydowa zbóż wiosną

Wczesna wiosna często jest kapryśna w kwestii pogody, co stwarza konieczność przesuwania zabiegów fungicydowych i wykonywania ich dopiero w sprzyjających warunkach. Niesie to z sobą ryzyko opóźnień, które umożliwią rozwój groźnych dla zbóż chorób.

Z Duetem na Start ten problem znika. Jako propozycja beztriazolowa to rozwiązanie uniezależnione od warunków pogodowych – może być stosowane już od 5°C. Pakiet przeznaczony jest do wykorzystywania zapobiegawczo i interwencyjnie. Blokuje rozwój zarodników grzybów poprzez tworzenie powłoki na roślinach zbudowanej z małych cząsteczek substancji aktywnych. Ponadto Duet na Start zastosowany we wczesnych fazach rozwojowych zbóż wykazuje wysoką retencję substancji aktywnych w roślinie, co gwarantuje wysoką skuteczność zabiegu.

Fungicydy z paku Duet na Start znakomicie sprawdzają się w walce z chorobami, a jednocześnie korzystnie oddziałują na rośliny. Zastosowanie w rozwiązaniu strobiluryny, (krezoksymu metylu), w warunkach stresowych zmniejsza produkcję etylenu (hormonu przyspieszającego starzenie komórek). Duet na Start łagodzi skutki stresu wodnego u roślin, które potrzebują mniej wody do zbudowania 1 kg plonu ziarna. W doświadczeniach dowiedziono ponadto, że krezoksym metylu i boskalid zastosowane w zabiegu T1 w zbożach pozytywnie wpływają na wczesny rozwój kłosa.

Przeczytaj również

Dbałość o zdrowotność już od wczesnej wiosny jest istotnym aspektem przy dążeniu do opłacalnej produkcji zbóż. Wraz z rozpoczęciem wiosennej wegetacji zaczyna się sezon na zagrożenia ze strony agrofagów. Jednym z nich są patogeniczne grzyby wywołujące liczne choroby, których eliminacja powinna nastąpić w zbożach już podczas zabiegu T1.

Powiązany produkt

Top