Z praktyki dla praktyków

Z praktyki dla praktyków to cykl poradników w formie artykułów blogowych.

Dzięki nim dowiesz się m.in. jak zadbać o skuteczną ochronę upraw rolniczych, sadowniczych i ogrodniczych, a także jak prawidłowo przeprowadzać zabiegi agrotechniczne. Zapraszamy!

Fungicydy na ziemniaki – jakie mają zalety, jak działają, kiedy je stosować i jakie choroby grzybowe zwalczają?

Ziemniak w trakcie wzrostu jest narażony na pojawienie się chorób grzybowych, które doprowadzają do strat w plonie i spadku wartości handlowej bulw. Stosowanie fungicydów jest zatem ważnym elementem jego uprawy. Jaki środek grzybobójczy na ziemniaki warto wybrać?

Herbicyd do upraw roślin bobowatych

Rośliny bobowate są coraz chętniej uprawiane przez rolników. Gatunki te są dobrze znane z wysokiej zawartości białka, ponadto są znakomite dla gleb – m.in. dzięki możliwości wiązania wolnego azotu, poprawy właściwości gleby, jej pojemności wodnej, ale też wzbogacania życia biologicznego i zwiększania poziomu próchnicy. Największym problemem w ich uprawie jest jednak zachwaszczenie i jego zwalczanie.

Fungicydy na rzepak – jakie mają zalety, jak działają, kiedy stosować i jakie choroby grzybowe zwalczają?

Rzepak jest rośliną wymagającą intensywnej ochrony. Jego długi okres wegetacji sprzyja bowiem licznym zagrożeniom. Mimo stosowania odpowiednich metod agrotechnicznych efektywna uprawa rzepaku nie jest w związku z tym możliwa bez wykonania zabiegów chemicznych.

Zwalczanie alternariozy ziemniaka

Zmiany klimatu doprowadziły w ostatnich latach do znaczącego wzrostu zagrożenia alternariozą ziemniaka. Wycofanie kluczowych substancji stosowanych przeciwko alternariozie znacząco utrudniło plantatorom dobór skutecznych rozwiązań. Jaka ochrona fungicydowa ziemniaka przyniesie najlepsze rezultaty.

Herbicydy selektywne – czym są i kiedy je stosować? Jak działają i w jakich uprawach ich używać?

Zabieg herbicydowy dostosowany do obecnych na naszej plantacji gatunków chwastów przy uprawie zbóż umożliwi efektywne ograniczanie konkurencji dla roślin uprawnych. Wybiórcze działanie środków w konkretnych gatunkach zbóż, bez narażenia na ich uszkodzenie, umożliwiają herbicydy selektywne.

Herbicydy na wiosnę – jaki oprysk wybrać na chwasty w zbożach?

Wegetacja roślin ruszyła, a wraz z nią zagrożenie zachwaszczeniem. W uprawie ozimin rekomendowane jest wykonanie zabiegu herbicydowego jesienią. Część rolników z uwagi na pewne trudności musi się jednak skupić na oprysku na chwasty dopiero wiosną.

Jaki środek zastosować na T2 w zbożach?

Utrzymanie zdrowotności i zieloności organów asymilujących roślin służy budowaniu plonu. W tym celu wykonywany jest zabieg będący kontynuacją prowadzonej do tej pory ochrony fungicydowej zbóż. Części zielone roślin są wszak niezastąpione w przeprowadzaniu efektywnej fotosyntezy. Dlatego tak ważne jest, aby strategia zabiegu T2 w zbożach była odpowiednio dobrana i dawała skuteczność na najwyższym poziomie.

Jak zwiększyć plon rzepaku ozimego?

Dobra kondycja rzepaku po przezimowaniu może zwiastować zadowalające plony. Należy mieć jednak na uwadze, że panujące warunki pogodowe będą sprzyjać rozwojowi patogenicznych grzybów. Aby w takich okolicznościach zapewnić sobie wysokie plonowanie rzepaku, trzeba będzie zastosować fungicydy oraz regulator wzrostu.

Jaki fungicyd zastosować na choroby liści zbóż?

Już od początku wegetacji, zboża atakowane są przez szereg patogenów odpowiedzialnych za rozwój groźnych chorób liści. O ile wykonywanie zabiegów fungicydowych jesienią nie zawsze jest konieczne, to wiosenna ochrona przeciwko nim odgrywa kluczową rolę dla powodzenia prowadzonej uprawy.

Zabieg T2 – co to jest, jakie zwalcza choroby zbóż i kiedy go wykonać?

Kondycja górnych liści to kluczowa kwestia w perspektywie wysokich plonów. Jej spadek w związku z rozwojem chorób będzie potęgować straty niemożliwe do odrobienia. Dlatego w celu ochrony najważniejszych organów asymilacyjnych, czyli liścia flagowego (F) i liści podflagowych (F1), należy przeprowadzić zabieg T2.

Kompleksowa ochrona zbóż wczesną wiosną – zwalczanie chorób podstawy źdźbła

Zagrożeniem dla zbóż będących we wczesnych fazach rozwojowych są choroby podsuszkowe. Ich nasileniu sprzyjają duży udział zbóż w strukturze zasiewów i błędy agrotechniczne. Wobec tego pierwszy z zabiegów ochrony fungicydowej zbóż staje się kluczowym elementem utrzymania zdrowotności podstawy źdźbła.

Pierwszy zabieg fungicydowy na zboża. Co zastosować?

Dbałość o zdrowotność już od wczesnej wiosny jest istotnym aspektem przy dążeniu do opłacalnej produkcji zbóż. Wraz z rozpoczęciem wiosennej wegetacji zaczyna się sezon na zagrożenia ze strony agrofagów. Jednym z nich są patogeniczne grzyby wywołujące liczne choroby, których eliminacja powinna nastąpić w zbożach już podczas zabiegu T1.

Top