Zaprawy do zboża a choroby grzybowe zbóż

We współczesnym rolnictwie zaprawianie zboża odgrywa kluczową rolę w walce z chorobami i szkodnikami. Utrzymanie zdrowotności dzięki stosowaniu zapraw zbożowych doskonale wpisuje się przy tym w dążenie do minimalizowania wykorzystywania oprysków na choroby grzybowe zbóż. Zaprawianie ziarna redukuje bowiem ilość stosowanego środka, a do tego jest metodą bezpieczną dla środowiska i ekonomiczną.

Zaprawa nasienna – pierwsza ochrona przed patogenami i szkodnikami

Już w momencie umieszczenia nasion w glebie rozpoczyna się walka o plon. Jednym z głównych czynników mogących znacząco osłabić kondycję roślin i ograniczyć możliwości budowania plonu są agrofagi. A musimy pamiętać, że młode rośliny są atrakcyjne dla szkodników. Natomiast powstałe w tak wczesnej fazie rozwojowej uszkodzenia bardzo często prowadzą do obumierania roślin i widocznych przerzedzeń na polu.

Zabiegiem, który uchroni uprawy przed skutkami rozwoju chorób i żerowaniem szkodników, jest zaprawa nasienna. Jej stosowanie jest doskonałym sposobem na eliminowanie zagrożeń związanych z chorobami odglebowymi i odnasiennymi. Niekiedy też jest jedyną metodą walki z patogenami.

Na czym polega zaprawianie ziarna?

Zaprawianie ziarna jest procesem aplikowania środków chemicznych lub biologicznych na niezaprawiony jeszcze materiał siewny przy wykorzystaniu specjalnego sprzętu. Obecnie zaprawy zbożowe chronią wyłącznie przed infekcją patogenami. Niestety nie ma jeszcze na rynku zapraw insektycydowych.

Zaprawa zbożowa, czyli pierwszy krok w ochronie fungicydowej roślin – pokrywa powierzchnię ziarna minimalną ilością substancji czynnej, jednocześnie zapewniając maksymalną ochronę przed chorobami. Co istotne, zaprawianie ziarna przekłada się na zdrowotność zboża w całym okresie jego wegetacji. Oprócz ochrony dopiero co kiełkujących i wschodzących roślin wpływa również na zdrowotność podstawy źdźbła, a nawet samych kłosów. Ponadto w niektórych przypadkach chorobowych (np. głownia, śnieć) zaprawianie ziarna jest jedyną metodą zabezpieczenia upraw z uwagi na brak rozwiązań ochrony nalistnej.

Zaprawa nasienna – jak działa?

Ważne, aby zaprawa nasienna dokładnie pokryła powierzchnię ziarnika. Stworzy to nierozerwalną barierę chroniącą przed wnikaniem struktur grzybów. Substancje czynne tworzące zaprawy zbożowe mogą też przejawiać działanie kontaktowe przy osadzaniu się fungicydu na powierzchni ziarna lub wnikać do wnętrza ziarna, hamując tym samym rozwój patogenu.

Umieszczone w glebie ziarno powleczone zaprawą do zboża jest zabezpieczone z każdej strony przed chorobami grzybowymi zbóż przenoszonymi wraz z materiałem siewnym oraz przed zagrożeniami odglebowymi. Tak przygotowane ziarno bez problemu skiełkuje i zaowocuje plonem na koniec sezonu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze zaprawy?

Na rynku można znaleźć różne propozycje zapraw nasiennych. Wybór zaprawy zbożowej ma jednak znaczenie dla skutecznej ochrony przed chorobami grzybowymi zbóż. Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się w tym wypadku substancja czynna. Na ten moment zaprawy nasienne oparte są na substancjach oraz mieszaninach z następujących grup chemicznych:

  • fenylopiroli,
  • triazoli,
  • karboksyamidów.

Jednocześnie ważne jest, aby wybrana przez nas zaprawa obejmowała jak najszerszy zakres zwalczanych patogenów. Inną kwestią jest formulacja, która będzie determinowała sposób zaprawiania. Dostępne są zaprawy w postaci między innymi proszku, płynnego koncentratu czy mikroemulsji.

Poznaj ofertę zapraw nasiennych firmy BASF – sprawdź!

Kiedy stosować zaprawę do zboża?

Zastosowanie zaprawy nasiennej do zbóż jest wręcz obowiązkowym posunięciem dla każdego rolnika. Wynikające z tego korzyści przewyższają bowiem koszty związane z zaprawianiem lub zakupem już zaprawionego materiału siewnego. Zagrożenie ze strony chorób grzybowych w uprawie zbóż jest wysokie. Dlatego stosowanie zaprawionego materiału siewnego to konieczność, jeśli chcemy osiągnąć wysokie plony.

Zaprawy do zboża – jakie choroby zwalczają?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, zaprawy zbożowe doskonale sprawdzają się w ograniczaniu chorób odglebowych i odnasiennych. Do najważniejszych chorób odglebowych zalicza się:

  • zgorzel siewek,
  • ostrą plamistość oczkową,
  • pleśń śniegową,
  • pałecznicę zbóż i traw.

Z kolei wraz z nasionami pszenicy i innych zbóż mogą się rozprzestrzeniać takie choroby grzybowe jak:

  • śnieć cuchnąca pszenicy,
  • śnieć gładka,
  • pasiastość liści jęczmienia,
  • głownia zwarta,
  • głownia źdźbłowa,
  • głownia pyląca.

Metody zaprawiania zbóż

Aplikowanie zaprawy nasiennej na zboża może się odbywać poprzez zastosowanie preparatów na sucho lub na mokro. Zaprawianie zbóż inaczej może być określane jako bejcowanie. Sam proces może być prowadzony przez rolnika samodzielnie lub w specjalistycznych, przygotowanych do tego procesu miejscach – wówczas plantator kupuje już zaprawiony materiał siewny.

Zaprawa do zboża na sucho

Stosowanie zapraw nasiennych na sucho jest jedną z najstarszych metod zaprawiania ziarna. Formulacja proszkowa cechuje się jednak dużą pylistością. Ten sposób zaprawiania wymaga więc od operatora szczególnej ostrożności. Zaprawianie na sucho polega na mieszaniu ziarna z zaprawą zbożową do momentu całkowitego pokrycia jego powierzchni.

Zaprawa do zboża na mokro

Zaprawianie na mokro gwarantuje z kolei bardzo dobrą przyczepność i dokładne pokrycie ziarna. Ziarno umieszczane jest wówczas w roztworze wodnym z zaprawy nasiennej. Po odpowiednim czasie wymaga dosuszenia, ale jest to zdecydowanie łatwiejsza i bardziej bezpieczna forma zaprawiania.

Przeczytaj również!

Pierwsze próby zaprawiania ziarna sięgają 2000 lat p.n.e., a poprzez wieki metody zaprawiania ulegały zmianom. Jednak przez te wszystkie lata cel był jeden – wyeliminowanie zagrażających uprawom agrofagów, co umożliwi osiąganie wyższych plonów. Zaprawianie ziarna jest przy tym nie tylko uznawane za najbardziej efektywny sposób ochrony roślin, to także rozwiązanie doskonale wpisujące się w zasady Integrowanej Ochrony Roślin.

Powiązane produkty

Zaprawa nasienna o sile fungicydu nalistnego.

Korzyści plus zyski pod ochroną

Top