Jaki środek zastosować na T2 w zbożach?

Utrzymanie zdrowotności i zieloności organów asymilujących roślin służy budowaniu plonu. W tym celu wykonywany jest zabieg będący kontynuacją prowadzonej do tej pory ochrony fungicydowej zbóż. Części zielone roślin są wszak niezastąpione w przeprowadzaniu efektywnej fotosyntezy. Dlatego tak ważne jest, aby strategia zabiegu T2 w zbożach była odpowiednio dobrana i dawała skuteczność na najwyższym poziomie.

Zagrożenia dla organów asymilacyjnych zbóż

Pojawienie się chorób w uprawie zbóż znacząco redukuje możliwość pełnego wykorzystania potencjału plonotwórczego rośliny uprawnej, ponieważ większość patogenów ogranicza powierzchnię blaszki liściowej i łodyg. Zabieg T2 w zbożach ma na celu ochronę górnych liści , które są najważniejszymi organami asymilacyjnymi (przypisuje się im aż 65% udziału w plonie).

Największymi zagrożeniami dla zbóż w fazie liścia flagowego są:

  • Septorioza paskowana liści pszenicy

Choroba objawia się plamami różnych kształtów z ciemniejszą obwódką. Plamy powiększają się, zlewają i ulegają nekrozie. Na ich powierzchni pojawiają się czarne punkty, czyli piknidia. W rezultacie liście żółkną i zamierają.

  • Rdza brunatna

Pierwszym symptomem rdzy brunatnej są chlorotyczne plamki, w miejsce których pojawiają się później rdzawo-brunatne skupienia urediniospor. Przy silnej presji mogą obejmować całe liście. Natomiast na spodniej stronie zasychających liści powstają telia.

  • Rdza żółta zbóż i traw

Rdza żółta pojawiająca się w fazie liścia flagowego charakteryzuje się największą szkodliwością głównie dla pszenicy i jęczmienia. Na liściach między nerwami, w formie pasów, występują wówczas żółte skupienia urediniospor. Uredinia mogą obejmować również pochwy liściowe i źdźbła. Z czasem miejsca te ciemnieją i tworzą się czarne telia.

  • Plamistość siatkowa jęczmienia

Rozwój choroby rozpoczyna się od pojedynczych ciemnych punktów, które mogą się powiększać i tworzyć ciemne nekrozy w formie kresek wzdłuż oraz prostopadle do nerwów. Powstała w ten sposób siateczkowata plama często otoczona jest jasną obwódką. Porażone liście zamierają.

  • Rynchosporioza zbóż

Zagraża głównie uprawom jęczmienia i żyta. Objawy choroby to jasnobrązowe plamy z wyraźnie zaznaczoną obwódką w przypadku jęczmienia. Z kolei u żyta jest ona słabo zaznaczona. Wokół plam może się pojawiać chlorotyczna obwódka.

Najlepszy do zabiegu T2 w zbożach

Wielozadaniowym środkiem do ochrony najważniejszych liści zbóż jest Revysky®. Fungicyd składa się z triazolu, który zrewolucjonizował rynek ochrony zbóż – to Revysol®, czyli najlepszy obecnie dostępny triazol. Dzięki budowie z grupą izopropanolową doskonale wiąże się z enzymem szczepów patogenów, także form już odpornych na inne rozwiązania triazolowe. Wiązanie się Revysolu® z patogenem jest 100-krotnie mocniejsze niż w przypadku tradycyjnych środków grzybobójczych na zboża.

Skuteczność Revysolu® została potwierdzona badaniami przeprowadzonymi przez lokalne organizacje naukowe w Danii, Anglii, Polsce, Francji, Niemczech, Irlandii, Belgii, Holandii i na Węgrzech w latach 2019–2021 oraz przez Agriculture and Horticulture Development Board (AHDB) z 2022 roku, a także w ramach projektu Euro-res (C-IPM).

Zobacz wyniki badań!

Zabieg T2 z Revysky®

W fungicydzie Revysky® zastosowano dwie uzupełniające się substancje aktywne: Revysol® i Xemium®. Revysol® jest najnowocześniejszym rozwiązaniem wśród triazoli. Blokuje C14-demetylazę, czyli enzym odpowiedzialny za produkcję ergosterolu w komórce grzyba, który utrzymuje integralność membran komórkowych. Działanie Revysolu® powoduje rozdarcie membran, prowadzące do zamierania struktur patogenów. Z kolei Xemium® jest niezwykle mobilną substancją z grupy karboksyamidów. Zapewnia optymalne i kompleksowe działanie fungicydu, a w dodatku oddziałuje na patogeny na każdym etapie rozwoju choroby, również na procesy zachodzące w głębszych warstwach tkanek roślinnych.

Revysky® to fungicyd nakierowany na szerokie spektrum chorób zbóż. Umożliwia skuteczną walkę z: septoriozą paskowaną liści, rdzą żółtą i brunatną, ramularią, plamistością siatkową i rynchosporiozą zbóż. Środek należy stosować od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kwitnienia (BBCH 30–69) w dawce 1,25–1,5 l/ha (pszenica ozima, jęczmień ozimy i jary) lub 1,0 l/ha (pszenżyto ozime, żyto ozime).

Co zyskasz z Revysky®?

Moment wykonania zabiegu jest kluczowy. W ochronie liści z rozwiązaniem Revysky® otrzymuje się wydłużone okno zabiegowe dzięki doskonałemu działaniu interwencyjnemu i wyniszczającemu środka. U standardowych triazoli ewentualne przesunięcia czy opóźnienia aplikacji fungicydów wpływają negatywnie na ich skuteczność – przy Revysky® ten problem znika. Oznacza to, że mimo mocno rozwiniętej infekcji, która przez długi czas może być utajona, ochrona przyniesie zamierzone efekty.

Revysol® dzięki swojej formulacji akumuluje się pod warstwą woskową, skąd jest stopniowo uwalniany do tkanek liści i systemicznie rozprowadzany po wnętrzu rośliny. Jest szybko pobierany przez organy rośliny i zabezpieczony na działanie czynników pogodowych, takich jak deszcz i promieniowanie słoneczne. Wykazano, że fungicyd Revysky® w warunkach deszczowych utrzymuje wyższą skuteczność działania – nawet o 40%. W porównaniu do standardowych środków grzybobójczych na zboża aplikacja Revysky® umożliwia zatem budowanie większych plonów nawet w warunkach dużej presji patogenów.

Zobacz również

Kondycja górnych liści to kluczowa kwestia w perspektywie wysokich plonów. Jej spadek w związku z rozwojem chorób będzie potęgować straty niemożliwe do odrobienia. Dlatego w celu ochrony najważniejszych organów asymilacyjnych, czyli liścia flagowego (F) i liści podflagowych (F1), należy przeprowadzić zabieg T2.

Powiązany produkt

REVYLUCYJNA skuteczność!

Top