Jaki fungicyd zastosować na choroby liści zbóż?

Już od początku wegetacji, zboża atakowane są przez szereg patogenów odpowiedzialnych za rozwój groźnych chorób liści. O ile wykonywanie zabiegów fungicydowych jesienią nie zawsze jest konieczne, to wiosenna ochrona przeciwko nim odgrywa kluczową rolę dla powodzenia prowadzonej uprawy. Szczególnie ważna jest ochrona liścia flagowego , który odpowiada za budowę ponad połowy uzyskiwanego plonu. Dowiedz się więcej o fungicydzie Priaxor®, z którym zwiększysz rentowność swoich upraw.

Wysoka skuteczność dzięki dwóm substancjom czynnym

Na wyjątkowo wysoką efektywność działania preparatu składają się dwie substancje czynne – fluksapyroksad (Xemium) oraz piraklostrobina (strobiluryna F 500), które występując w optymalnej formulacji, są sprawnie pobierane przez rośliny. Należący do grupy karboksyamidów (SDHI) Xemium, dzięki swojej mobilności i strukturze chemicznej zapewnia skuteczną i długotrwałą ochronę zbóż przed najważniejszymi chorobami. Wnikając do wnętrza liścia, szybko dociera do źródła infekcji, niezwłocznie ją zahamowując. Fungicyd działa na każdym etapie rozwoju patogenu, również tych przebiegających wewnątrz tkanek rośliny.

Dodatkowo przybierając na roślinie formę krystaliczną, zwiększa odporność środka na zmywanie i zapewnia jego długotrwałe działanie, utrzymujące się nawet do 4 tygodni dłużej w porównaniu do dostępnych na rynku produktów. Wyżej wymienione cechy czynią Priaxor® świetnym rozwiązaniem zarówno w zapobiegawczej, jak i interwencyjnej ochronie fungicydowej.

Szerokie okno aplikacji

Fungicyd Priaxor® może być stosowany już od fazy pełni krzewienia do końca fazy kwitnienia (BBCH 25–69). Tak szerokie okno aplikacyjne sprawia, że nadaje się on do stosowania we wszystkich terminach ochrony fungicydowej zbóż – zabiegu T1, T2 oraz zabiegu łączonym T2/T3. Zalecana dawka preparatu wynosi 0,75–1,5 l/ha. Może on zostać zastosowany dwukrotnie w trakcie sezonu, z zachowaniem co najmniej 21– dniowego odstępu pomiędzy opryskami.

Ochrona fungicydowa zbóż ozimych i jarych

Rejestracja środka Priaxor® obejmuje jego stosowanie zarówno w zbożach ozimych, jak i jarych pozwalając zwalczać najgroźniejsze choroby zagrażające ich zdrowotności. Jednak zakres jego działania sprawia, że jest on doskonałym wyborem do zwalczania chorób liścia flagowego oraz podflagowego. Więcej informacji na temat zabiegu T2 w zbożach znajdziesz w przygotowanym przez nas, osobnym artykule.

Co zyskasz dzięki Priaxor®?

Wybór fungicydu Priaxor® to przede wszystkim większe zyski wynikające z wyższego plonowania roślin. Przeprowadzone doświadczenia porównujących nasz produkt do środków konkurencyjnych w zbliżonej cenie powtwierdziły, że pszenica ozima po zastosowaniu Priaxor plonowała o 7,75 dt/ha wyżej dając niewątpliwe korzyści finansowe.

Ponadto elastyczność w doborze terminu stosowania, długotrwałe działanie produktu, sprawia, że rolnicy uprawiający pszenicę ozimą na polach o niższym potencjale plonowania mogą połączyć zabiegi T2 i T3, co pozwala ograniczyć wydatki związane z przeprowadzanymi zabiegami ochronnymi. Oprócz tego stosując środek grzybobójczy Priaxor® można uniezależnić się od niestabilnych warunków pogodowych, które stanowią częste utrudnienie w planowaniu i wykonaniu oprysku fungicydowego wpływając na jego skuteczność.

Przeczytaj również

Kondycja górnych liści to kluczowa kwestia w perspektywie wysokich plonów. Jej spadek w związku z rozwojem chorób będzie potęgować straty niemożliwe do odrobienia. Dlatego w celu ochrony najważniejszych organów asymilacyjnych, czyli liścia flagowego (F) i liści podflagowych (F1), należy przeprowadzić zabieg T2.

Powiązany produkt

Fungicyd do ochrony Twoich plonów i Twojego portfela

Top