Zabieg T2 – co to jest, jakie zwalcza choroby zbóż i kiedy go wykonać?

Kondycja górnych liści to kluczowa kwestia w perspektywie wysokich plonów. Jej spadek w związku z rozwojem chorób będzie potęgować straty niemożliwe do odrobienia. Dlatego w celu ochrony najważniejszych organów asymilacyjnych, czyli liścia flagowego (F) i liści podflagowych (F1), należy przeprowadzić zabieg T2.

Zabieg T2 na ochronę górnych liści zbóż

Liść flagowy wraz z liśćmi podflagowymi odpowiadają za niemal 60% wytworzonego plonu zbóż. Są głównymi organami fotosyntetyzującymi, od których zależy wysokość plonowania, a co za tym idzie – nasz zysk. Efektywna fotosynteza zapewnia bowiem dobre wypełnienie kłosów i ziarna.

Największe zagrożenie dla zbóż będących w fazie liścia flagowego stwarzają:

  • mączniak prawdziwy zbóż i traw,
  • septorioza paskowana liści pszenicy,
  • brunatna plamistość liści,
  • plamistość siatkowa jęczmienia,
  • rdza jęczmienia,
  • rdza brunatna,
  • rynchosporioza.

Kiedy wykonać zabieg T2?

Zwalczanie chorób grzybowych w ramach zabiegu T2 powinno zostać rozpoczęte po ok. 3 tygodniach od wykonania zabiegu T1, ponieważ wtedy upływa czas działania wcześniej aplikowanych substancji. Dlatego z uwagi na zadanie, jakie ma on do wykonania, w warunkach wzmożonego ryzyka silnej presji chorób, których rozwój wpłynie na obniżenie plonu, zabieg T2 należy przyspieszyć i wykonać jeszcze przed ukazaniem się liścia flagowego.

Zabieg T2 z Priaxorem®

Zabezpieczenie plonów zbóż zapewni fungicyd Priaxor®. Wysokie plonowanie gwarantujące zadowalający zysk uda się osiągnąć dzięki zawartości w preparacie dwóch substancji czynnych: strobiluryny F500 (piraklostrobiny) i Xemium (fluksapyroksadu).

Fungicyd Priaxor® pozostawia w tyle konkurencyjne fungicydy na zboża i długotrwale zabezpiecza rośliny przed chorobami, dodatkowo wpływając na polepszenie ich wigoru. Ta dwuskładnikowa kombinacja ma przy tym szerokie okno aplikacji, które rozpoczyna się od fazy krzewienia (BBCH 25) i trwa do fazy końca kwitnienia (BBCH 69), co jest świetnym rozwiązaniem na wszystkie terminy aplikacji.

Priaxor® to środek służący ochronie łanu pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego i jarego, pszenżyta ozimego oraz żyta ozimego. Fungicyd Priaxor® zaleca się stosować w dawce 0,75–1,5 l/ha.

Warto też zaznaczyć, że termin wykonania zabiegu na liść flagowy zbiega się z regulacją łanu. Z uwagi na to, że Priaxor® jest doskonałym komponentem mieszanin zbiornikowych, można go połączyć z regulatorem wzrostu zbóż Medax Max®, którego działanie obejmie pogrubienie górnych międzywęźli i skrócenie dokłosia.

Skuteczność i pewność w różnych warunkach

Fungicyd Priaxor® zwalcza najważniejsze choroby grzybowe w zbożach. Wśród środków grzybobójczych preparat ten wyróżnia wydłużone działanie – aż do 4 tygodni. Fungicyd Priaxor® ogranicza w dodatku rozwój patogenów na każdym etapie ich rozwoju, a doskonała mobilność substancji czynnych umożliwia zahamowanie chorób nawet w głębokich warstwach tkanek, co prowadzi do śmierci grzyba.

Priaxor® zdecydowanie wyprzedza w zestawieniach pozostałe środki grzybobójcze na zboża, uzyskując ponad 40% wyższą skuteczność działania na choroby zagrażające organom asymilacyjnym. Dzięki temu ochrona fungicydowa w zbożach z fungicydem Priaxor® to nawet 500 zł więcej z każdego hektara uprawy.

Zyskaj z Priaxor®!

Przy zakupie fungicydu Priaxor® i Medax® Max skorzystaj z akcji promocyjnej BeneFito i zyskaj! Firma BASF przygotowała program partnerski BeneFito, skierowany do gospodarstw chcących uzyskać zdrowe i piękne rośliny. Program łączy profesjonalną ochronę roślin z unikalnymi korzyściami oferowanymi przez BASF.

BeneFito to współpraca opierająca się na:

  • kompleksowej ochronie roślin na każdym polu,
  • profesjonalnym doradztwie,
  • bonach kwotowych, praktycznych narzędziach, ciekawych upominkach, przedmiotach pozwalających na rozwijanie pasji i zainteresowań oraz profesjonalnym sprzęcie rolniczym.

Kupując 1 l Priaxor® + 1 kg Medax® Max, zyskaj 54 zł rabatu lub 54 punkty do wykorzystania w programie BeneFito. Warunkiem skorzystania z promocji jest dokonanie zakupu w terminie od 2.01.2023 do 30.06.2023 r. i dostarczenie dowodów transakcji do 31.08.2023 r., a także uczestnictwo w programie BeneFito.

Zobacz również

Utrzymanie zdrowotności i zieloności organów asymilujących roślin służy budowaniu plonu. W tym celu wykonywany jest zabieg będący kontynuacją prowadzonej do tej pory ochrony fungicydowej zbóż. Części zielone roślin są wszak niezastąpione w przeprowadzaniu efektywnej fotosyntezy. Dlatego tak ważne jest, aby strategia zabiegu T2 w zbożach była odpowiednio dobrana i dawała skuteczność na najwyższym poziomie.

Powiązane produkty

Pewniejsze i bezpieczniejsze działanie

Fungicyd do ochrony Twoich plonów i Twojego portfela

Top