Jaki herbicyd na słonecznik wybrać?

Wśród polskich rolników słonecznik do niedawna kojarzony był przede wszystkim z poplonem. W ostatnich latach coraz częściej obserwujemy jednak tę roślinę w plonie głównym. Sprawia to, że wzrosło zapotrzebowanie na środki do odchwaszczania tej uprawy. Zastanówmy się zatem jak wybrać herbicyd na słonecznik.

Jakie szkody mogą wywołać chwasty w słoneczniku?

Uprawa słonecznika wymaga między innymi odchwaszczania plantacji – słonecznik pod tym względem nie różni się od innych upraw rolniczych. Mówiąc w skrócie, konkurencja chwastów ogranicza rozwój słonecznika, w związku z czym obniża jego plon. Niestety podobnie jak kukurydza czy buraki cukrowe słonecznik jest narażony na stałe towarzystwo niepożądanych gatunków, wynikające z szerokiego rozstawu rzędów. Dlatego skuteczny herbicyd na słonecznik to nieodzowne narzędzie plantatora.

Jak zwalczyć chwasty w słoneczniku?

O zredukowanie presji chwastów warto zadbać jeszcze przed siewem, a nawet jesienią. Odpowiednia uprawa roli po zbiorach rośliny poprzedzającej może znacząco ograniczyć liczebność chwastów. Co oczywiste, uprawki przedsiewne będą niejako drugim etapem naszych działań. Rzeczywistość jednak nie pozostawia złudzeń – są to działania niezbędne i niesłychanie istotne, ale jedynie ograniczające zachwaszczenie. Będziemy zatem zmuszeniu sięgnąć jeszcze po herbicydy na słonecznik.

Czym odchwaszczać słonecznik?

Kluczowy w odchwaszczaniu słonecznika jest zabieg herbicydowy wykonywany przedwschodowo. Zaletą tego rozwiązania jest długa ochrona plantacji, pozwalająca na wyeliminowanie chwastów wschodzących w różnych terminach (często bardzo późno).

Jak powszechnie wiadomo, choćby dzięki doświadczeniom z doglebowymi środkami stosowanymi w innych uprawach, do uzyskania pełnej efektywności tego zabiegu konieczna jest aplikacja herbicydu na wilgotną glebę. Doglebowe odchwaszczanie słonecznika wykonujemy z użyciem zarejestrowanych środków zawierających pendimetalinę lub pendimetalinę i dimetenamid-P.

Kiedy pryskać słonecznik na chwasty?

Doglebowy herbicyd na słonecznik aplikujemy do kilku dni po siewie. Ważne, aby wykonać zabieg przed wschodami roślin. Natomiast w przypadku stosowania środka dolistnego, na przykład zawierającego imazamoks, oprysk przeprowadzamy po wschodach chwastów.

Oprysk na chwasty w słoneczniku – jaki herbicyd na słonecznik?

Do przedwschodowego zwalczania chwastów w słoneczniku możemy użyć herbicydu Stomp® Aqua 455 CS, zawierającego pendimetalinę. Drugim rozwiązaniem doglebowym jest preparat Wing® P 462,5 EC, w którego składzie znajdziemy dwie substancje czynne: pendimetalinę i dimetenamid-P.

Chwasty jedno- i dwuliścienne w słoneczniku – zwalczanie

W przypadku uprawy słonecznika w technologii Clearfield® możemy sięgnąć po herbicyd o szerokim spektrum zwalanych chwastów jedno- i dwuliściennych – Pulsar® 40. Środek ten możemy zastosować jedynie dla odmian słonecznika odpornych na imazamoks.

Powiązane produkty

Top