Czym zaprawić nasiona przed siewem?

Nie ulega wątpliwości, że choroby grzybowe zbóż są jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla uzyskania maksymalnego plonu. Pierwszym narzędziem do ochrony przed patogenami powodującymi choroby grzybowe pszenicy i innych zbóż są zaprawy. Przypomnijmy sobie zatem, czym jest zaprawianie nasion i jakie daje korzyści.

Na czym polega zaprawianie ziarna?

Zaprawianie ziarna to nic innego jak pokrycie nasion preparatem o działaniu grzybobójczym. W procesie zaprawiania ważne jest naniesienie fungicydu w sposób równomierny na wszystkie nasiona, gdyż dzięki temu zyskujemy pewność, że dawka środka jest właściwa.

Zaprawy do zboża można aplikować na kilka sposobów . Różną się one sprzętem, jaki jest potrzebny do zaprawiania i trwałością połączenia zaprawy z ziarnem. Jednak niezależnie od metody zaprawiania, kluczowe jest maksymalne zabezpieczenie nasion przed chorobami.

Zaprawa nasienna – jak działa?

W zależności od zastosowanych substancji czynnych zaprawy zbożowe mogą działać powierzchniowo i układowo. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprawy nasienne do zbóż łączyły oba te mechanizmy działania. Warto jednak wspomnieć, że działanie układowe (systemiczne) zapewnia ochronę na dłużej.

Zaprawa do zboża chroni ziarno przed atakiem patogenów, co zapewnia dobrą kondycję i wigor roślin. Dobra zaprawa korzystnie wpływa także na rozbudowę systemu korzeniowego. W rezultacie pomaga to w osiągnięciu wysokiego plonu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze zaprawy?

Planując zaprawianie nasion i siew zboża warto zwrócić uwagę zarówno na spektrum zwalczanych chorób, jak i na właściwości fizyczne prepartu. Jako że zaprawę stosujemy zapobiegawczo najlepszym, wyborem będzie zaprawa zwalczająca jak najwięcej chorób. Trudno bowiem precyzyjnie określić, które patogeny zaatakują.

Z kolei właściwości fizyczne zastosowanego środka będą miały decydujące znaczenie dla trwałości powłoki na ziarnach. Ma to ogromne znaczenie dla efektywności zwalczania chorób, ale wpływa też na warunki podczas zaprawiania i dalszej pracy z materiałem siewnym (pylenie).

Zaprawy do zboża – jakie choroby zwalczają?

Choroby grzybowe zbóż ozimych atakują rośliny już od momentu siewu. Lista zagrożeń zmienia się w zależności od wysiewanego gatunku, uwarunkowań stanowiskowych czy przebiegu pogody. Zastosowanie zapraw pomoże nam w zwalczaniu m.in. takich chorób jak:

  • septorioza paskowana liści pszenicy,
  • pleśń śniegowa zbóż i traw,
  • plamistość siatkowa jęczmienia,
  • mączniak prawdziwy zbóż i traw,
  • pasiastość liści jęczmienia,
  • rynchosporioza zbóż.

Oczywiście to które z wyżej wymienionych chorób zwalcza konkretny preparat, zależy od zastosowanych w nim substancji czynnych. Wybierając zaprawę, należy więc zestawić listę potencjalnych zagrożeń czyhających na wysiewany gatunek zboża, z chorobami wskazanymi w etykiecie produktu.

Polecane zaprawy nasienne

Zaprawa nasienna do zbóż, która zabezpiecza przed patogenami wywołującymi wszystkie wspomniane wyżej choroby i jednocześnie poprawia wigor roślin to Systiva® 333 FS. Jej stosowanie ma pozytywny wpływ na kondycje roślin, nawet przy braku porażenia chorobami grzybowymi.

Zaprawa Systiva® 333 FS poza zwalczaniem infekcji odnasiennych i odglebowych, zabezpiecza także przed chorobami liści. To zasługa systemicznej substancji czynnej – Xemium® (fluksapyroksad), która uwalniana jest stopniowo, więc zapewnia długotrwałą ochronę roślin.

Przeczytaj również!

We współczesnym rolnictwie zaprawianie zboża odgrywa kluczową rolę w walce z chorobami i szkodnikami. Utrzymanie zdrowotności dzięki stosowaniu zapraw zbożowych doskonale wpisuje się przy tym w dążenie do minimalizowania wykorzystywania oprysków na choroby grzybowe zbóż. Zaprawianie ziarna redukuje bowiem ilość stosowanego środka, a do tego jest metodą bezpieczną dla środowiska i ekonomiczną.

Powiązane produkty

Zaprawa nasienna o sile fungicydu nalistnego.

Top