Wiosenna ochrona herbicydowa upraw rolniczych
04.05.2023
Trwają w siewy słonecznika. Oznacza to, że czas na zabiegi herbicydowe. W Pamiątkowie kolekcja odmian słonecznika została wysiana 21 kwietnia. W tej uprawie zastosowano herbicyd Wing® P 462,5 EC, w mieszaninie zbiornikowej z herbicydem zawierającym substancję czynną aklonifen, w następujących dawkach – Wing® P 462,5 EC 2 l/ha oraz aklonifen 900 g/ha. Zabieg ten można określić jako uniwersalny, bowiem możliwy do zastosowania w każdym typie odmian słonecznika bez względu na rodzaj odporności na herbicydy. Ponadto w Pamiątkowie zadbano również o ochronę herbicydową wcześniej wysianego grochu pastewnego oraz buraka cukrowego.
Odmiany słonecznika odporne na imazamoks
Firma BASF od tego roku rekomenduje w słoneczniku typu odmian CL/CLP. Są to odmiany odporne na imazamoks, który zawarty jest w nalistnym herbicydzie Pulsar 40. Pulsar 40 stosujemy w fazie BBCH 12–16, a maksymalna dawka to 1,25 l/ha.

Środek chwastobójczy do ochrony grochu
Groch pastewny zasiany 23 marca znajduje się fazie BBCH 11–13. W tej uprawie wykonany został doglebowy zabieg zwalczania chwastów w postaci herbicydu Wing® P 462,5 EC w dawce 3,0 l/ha co zabezpiecza plantację przed chwastami już od początkowych faz rozwojowych. Należy wskazać, że warunki do stosowania i działania herbicydów doglebowych do tej pory były bardzo dobre przez wzgląd na wysoką wilgotność gleby. W razie jednak wystąpienia chwastów nie zwalczanych przez Wing® P 462,5 EC np. samosiewów rzepaku istnieje możliwość wykonania zabiegu poprawkowego stosując herbicyd nalistny Corum® 502,4 SL + Dash® HC. Corum® 502,4 SL stosujemy w fazie BBCH 12–16. Nalistnie w tej uprawie możemy stosować także substancję czynną bentazon w postaci produktu Basagran® 480 SL.

Problemy w uprawie buraka cukrowego
Tegoroczna wiosna nie należy do łaskawych dla plantatorów buraków cukrowych. Okres siewów jest mocno wydłużony ze względu na częste opady deszczu i zbyt wysokie uwilgotnienie gleby. Ostatnie siewy za niedługo zostaną zakończone. Jednocześnie obserwujemy wschody buraków cukrowych, które zostały wysiane we wcześniejszym terminie. A wraz z nimi wschody rozpoczęły chwasty. W związku z tym i na najwcześniej zasianych plantacjach przystąpiono już do pierwszych zabiegów herbicydowych.
Jaki herbicyd zastosować w uprawie buraka?
Obecnie na rynku jest coraz mniej herbicydów do ochrony buraków, należy więc sięgać po substancje, które są dopuszczone w tej uprawie dopiero od niedawna. Warto zbudować system ochrony herbicydowej w oparciu o herbicyd Tanaris® zawierający dimetanamid-P i chinomerak, szczególnie gdy mamy problem z takim gatunkami chwastów jak: bodziszki, jasnoty, przetaczniki, przytulia, blekot pospolity czy chwastnica jednostronna.
