Gwiazdnica pospolita [Stellaria media]

Gwiazdnica pospolita – charakterystyka

Gwiazdnica pospolita to chwast jary lub ozimy, należący do rodziny goździkowatych. Jego łodyga jest silnie rozgałęziona i osiąga 3–40 cm długości. Chwast szybko się rozmnaża, tworząc łany.

Jak wygląda gwiazdnica pospolita?

Gwiazdniaca pospolita ma wąskie liścienie, jajowate do lancetowatych, ostro zakończone, zaś długość ogonka równa długości blaszki. Liście delikatne, jasnozielone, okrągławe do jajowatych, z wyraźnym ostrym wierzchołkiem, z ogonkiem, naprzeciwlegle, całobrzegie. Kwiaty gwiazdnicy pospolitej są małe, zebrane w dwuramienne wierzchotki. Kwiat o pięciu płatkach korony głęboko wciętych, dwudzielnych, sprawiający wrażenie 10-płatkowego. Na roślinie może być do 15 000 nasion. Są one kuliste, nerkowate, czerwonobrązowe do czarnych, brodawkowate na powierzchni.

Okres i miejsce występowania gwiazdnicy pospolitej

Gwiazdnica pospolita kwitnie od maja do października, a w sprzyjających warunkach nawet przez cały rok. Preferuje gleby dobrze uprawione, przewiewne, bogate w wodę, ale nie za mokre, lekko kwaśne do zasadowych i bogate w azot.

Kiedy może się pojawić gwiazdnica pospolita?

Optymalna temperatura kiełkowania gwiazdnicy pospolitej wynosi 13–20°C, jednak może wschodzić już w temperaturze powyżej 2°C.

Gwiazdnica pospolita – szkodliwość

Gwiazdnica pospolita ma zdolność bardzo szybkiego rozmnażania się. Jej liczna obecność na polu może doprowadzić do wyjałowienia gleby z azotu. Oprócz tego zwiększa wilgotność przyziemnych partii uprawy i wpływa negatywnie na przewietrzanie upraw, stwarzając warunki do rozwoju chorób podstawy źdźbła.

Gwiazdnica pospolita – zapobieganie

Działania profilaktyczne są kluczowe dla ograniczenia występowania gwiazdnicy pospolitej. Zminimalizowanie nawożenia azotem i uregulowanie pH gleby znacznie zmniejsza ryzyko zachwaszczenia. Nie jest również zalecane stosowanie uproszczeń, w szczególności zwiększanie udziału zbóż w płodozmianie.

Gwiazdnica pospolita – zwalczanie

W zwalczaniu gwiazdnicy pospolitej istotna jest przede wszystkim profilaktyka, jednak gdy chwast się pojawi – zwalczanie opiera się na stosowaniu odpowiednio dobranych herbicydów.

Skuteczne herbicydy na miotłę zbożową

Herbicydy na gwiazdnicę pospolitą należy dobierać odpowiednio do uprawy. Często zawierają dinitroaniliny czy też diazyny.

Jakie uprawy zasiedla gwiazdnica pospolita?

Gwiazdnica pospolita zasiedla głównie zboża (szczególnie ozime), rzepak, buraki, rośliny strączkowe, kukurydzę i ziemniaki.

Gwiazdnica pospolita – cykl rozwojowy

Gwiazdnica pospolita jest chwastem jednorocznym. Jedna roślina jest w stanie wytworzyć nawet 15 000 nasion. Są one kuliste, nerkowate, czerwonobrązowe do czarnych, brodawkowate na powierzchni. Roznoszone są przez wiatr lub ptaki, natomiast chwast ten może również rozmnażać się wegetatywnie. Z badań wynika, że nasiona zachowują zdolność kiełkowania w glebie od 6–68 lat.

Jakie są przyczyny występowania gwiazdnica pospolitej?

Przyczynami występowania gwiazdnicy pospolitej mogą być uproszczenia w płodozmianie lub zbyt intensywne nawożenie azotem.

Jakie są skutki rozwoju gwiazdnicy pospolitej?

Obecność gwiazdnicy pospolitej w uprawach pogarsza zimotrwałość roślin i zmniejsza ich potencjał plonowania.

Top