Jasnota różowa [Lamium amplexicaule]
Jasnota różowa – charakterystyka
Jasnota różowa to chwast jednoroczny, jary lub ozimy. Jest rośliną miododajną z rodziny jasnotowatych, która osiąga 10–40 cm wysokości.
Jak rozpoznać jasnotę różową?
Liścienie jasnoty różowej są okrągło-owalne, uszkowate ze wcięciem przy ogonku. Liście właściwe są okrągławe z nieregularnymi wcięciami, owłosione z wierzchniej strony. Dolne są umiejscowione na ogonkach, natomiast górne są siedzące i obejmują na wpół łodygę. Łodyga jest czterokanciasta, rozgałęziona, owłosiona w górnej części. Kwiaty jasnoty różowej mają dwuwargową budowę, są jasnopurpurowe i wyrastają z kątów liści na szczycie łodygi. Nasiona są podłużnie jajowate, o długości ok. 3 mm, z białymi brodawkami.
Jak wygląda jasnota różowa?
Jasnotę różową wyróżniają okrągławe liście ze wcięciami w blaszce, które od wierzchniej strony pokryte są włoskami. Korona kwiatu jasnoty różowej osiąga do 2 cm, a kwiaty są barwy purpurowej.
Okres i miejsce występowania jasnoty różowej
Jasnota różowa kiełkujące najczęściej jesienią, jednak może wschodzić również wiosną. Jej kwitnienie przypada na okres od marca do sierpnia oraz w październiku i listopadzie. Można ją spotkać na ugorach, polach uprawnych, przydrożach czy ogrodach.
Gdzie może się pojawić jasnota różowa?
Jasnota różowa pojawia się na glebach lekkich, bogatych w składniki pokarmowe, próchnicznych piaszczysto-gliniastych do gliniastych.
Jasnota różowa – szkodliwość
Jasnota różowa jest odporna na trudne warunki atmosferyczne, przez co stanowi dużą konkurencję dla roślin uprawnych. Dodatkowo jest trująca, więc może zaszkodzić również zwierzętom.
Jasnota różowa – zapobieganie
Zwalczanie jasnoty różowej należy zacząć już jesienią, aby zapobiec jej późniejszemu rozwojowi.
Jasnota różowa – zwalczanie
W przypadku występowania jasnoty różowej należy zastosować herbicydy. Dobór odpowiednich substancji i dawek jest kluczowy dla skuteczności zabiegu.
Skuteczne środki do zwalczania jasnoty różowej
Do zwalczania jasnoty różowej najczęściej stosuje się środki zawierające bentazon.
Jakie uprawy zasiedla jasnota różowa?
Jasnota różowa najczęściej występuje w zbożach ozimych, rzepaku, burakach, roślinach strączkowych oraz kukurydzy.
Jasnota różowa – cykl rozwojowy
Jasnota różowa kiełkuje jesienią i wiosną, a kwitnie między marcem a sierpniem lub w październiku i listopadzie. Jedna roślina tworzy około 200 nasion.
Jakie są przyczyny występowania jasnoty różowej?
Jasnota różowa rozwija się na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, a do jej występowania może przyczynić się nieodpowiednia agrotechnika.
Jakie są skutki rozwoju jasnoty różowej?
Rozwój jasnoty różowej może doprowadzić do wysokiej konkurencji o światło i składniki pokarmowe z roślinami uprawnymi, co wpływa negatywnie na jakość i wysokość plonu.