BASF Agricultural Solutions
basf silni razem
Rozwiązania dla Rolnictwa

W ciągu kilku najbliższych dni mogą wystąpić infekcje parcha jabłoni!

23 kwi 2020

W najbliższy weekend zapowiadane są opady deszczu, które mogą się powtórzyć na początku przyszłego tygodnia. W związku z tym wytworzy się doskonale środowisko do zaistnienia infekcji. Zarodniki parcha jabłoni już się wysiały i tylko czekają na odpowiednie warunki, tj. na odpowiednią temperaturę i wilgotność.

Prognozy są tylko prognozami. Nie wiemy dokładnie, gdzie i ile deszczu spadnie oraz jak długo potrwają przewidywane opady. Dlatego należy zastosować ochronę, która da nam pewność, że jabłonie są zabezpieczone przed parchem długookresowo.

Szczególnie ważne jest to w sadach, w których stosowane było zraszanie nadkoronowe w celu ochrony przed przymrozkami. Tam, sami wywoływaliśmy „deszcz” co oczywiście stworzyło doskonałe warunki do infekcji dla zarodników parcha.

Jak należy zabezpieczyć jabłonie przed zapowiadanymi opadami?

W rejonach, w których prognoza pogody przewiduje deszcz, należy się spodziewać wysiewu pozostałych zarodników parcha jabłoni z możliwością zajścia infekcji. Wskazane jest więc wykonanie zabiegów zapobiegawczych przed wystąpieniem opadów. Zalecenie to należy interpretować lokalnie w zależności od aktualnej sytuacji pogodowej. Pamętajmy również, że potrzebna do infekcji wilgoć może pochodzić nie tylko z opadów ale róznwież z rosy, ktora pojawia się gdy różnica temperatur pomiędzy dniem a nocą jest duża.

Poniżej sygnalizacja i prognozowanie zagrożenia z kilku wybranych rejonów Polski:

Ładunek zarodników parcha jabłoni jest duży. One tylko czekają na wilgoć. Dlatego też teraz należy szczególnie uważnie obserwować pogodę oraz zadbać o bardzo dobrą ochronę przed tą chorobą. Opady mają, w zależności od rejonu, trwać kilka godzin i mogą się powtórzyć. Dlatego też kluczowy tutaj będzie okres działania preparatu. Wybierzmy preparat, który jest długo obecny na roślinie i długo działa.
Najlepszym w tym okresie preparatem do zastosowania jest Faban®500 SC w dawce 1,2ltr/ha. Produkt zawiera w swoim składzie ditianon i pirymetanil oraz jest bardzo odporny na zmywanie. Jego unikalną cechą jest formulacja, która sprawia, że pirymetanil jest długo obecny na roślinie i aktywnie zwalcza parcha przez długi czas. Nawet po 8 dniach po aplikacji na roślinie jest ponad 60% pirymetanilu.

Najskuteczniejszym systemem ochrony w tym okresie jest zastosowanie fungicydu Faban®500 SC w systemie Klamry Fabanowej. Czyli zabieg dwukrotny w dawce 1,2l/ha w odstępie 8 dni. W ten sposób będziemy mieli zabezpieczone jabłonie na, przynajmniej 16 dni.

Faban®500 SC jest również doskonałym rozwiązaniem na sytuację, gdy deszcz nas zaskoczy a nie zdążyliśmy wykonać zabiegu.

Zabieg wykonany tuż po wystąpieniu deszczu również będzie skuteczny. Chociaż podkreślam, że podstawową zasadą ochrony, gwarantującą pełną skuteczność jest zapobieganie. Czyli wykonanie zabiegu przed spodziewanym opadem.

Powiązane uprawy

Top