BASF Agricultural Solutions
basf revylucja
Rozwiązania dla Rolnictwa

Jak zapobiec opadaniu zawiązków z drzew?

10 maj 2019

Sady są teraz w trakcie kwitnienia. W związku ze spadkami temperatury poniżej 0°C istnieje obawa, że kwiaty mogły przemarznąć. Wiązałoby się to oczywiście ze spadkiem plonu. Musimy jednak pamiętać, że zawiązanie zawiązków to tylko połowa sukcesu. Ważne jest, żeby zawiązki, które przetrwały spadek temperatur, zostały przez drzewa utrzymane. Drzewa, będąc pod wpływem stresu związanego z suszą, zatopieniem czy właśnie niskimi temperaturami, mają naturalną skłonność do ich zrzucania.

Jak ograniczyć opadanie zawiązków?

Rozwiązaniem, które pomoże drzewom utrzymać osłabione zawiązki, jest zastosowanie Regalis® Plus 10 WG . Podstawowym zadaniem tego preparatu jest ograniczanie nadmiernego, wegetatywnego wzrostu rośliny. Prościej mówiąc – ogranicza nadmierne wyrastanie pędów wegetatywnych zwanych potocznie „wilkami”. Produkt ten posiada także kilka innych unikalnych właściwości. Jedną z nich jest zdolność do wspomagania zawiązywania owoców.

Jak działa Regalis® Plus?

Drzewa produkują etylen. Jest to proces całkowicie naturalny. Jednak drzewa będące pod wpływem stresu mają tendencję do jego nadprodukcji. Gaz ten nazywany jest potocznie hormonem starzenia. Stymuluje on przedwczesne starzenie się zawiązków i ich opad. Tu właśnie zaczyna działać Regalis® Plus. Zaburza on bowiem w roślinie produkcję etylenu. Gazu produkuje się po prostu dużo mniej. Mniej etylenu w obrębie korony drzewa ogranicza opadanie zawiązków.

Dodatkowo Regalis® Plus, ogranicza wzrost wegetatywny roślin. Przez to niweluje konkurencje o składniki pokarmowe pomiędzy zawiązkami a silnymi pędami. Jeżeli skracamy pędy wegetatywne, to konkurencja pomiędzy skróconym pędem a osłabionym zawiązkiem jest bardziej wyrównana. Zawiązki mają większe szanse na to, żeby się utrzymać na drzewie.

zapobieganie opadaniu zawiązków drzew

Podsumowanie:

Poprawa zawiązywania owoców związana jest z blokowaniem syntezy etylenu. Dodatkowo obejmuje też zmniejszenie konkurencji o składniki pokarmowe z silnie rosnącymi pędami. Poniżej przedstawiamy schemat stosowania Regalis® Plus, którego celem, w przypadku wystąpienia przymrozków, jest zmniejszenie wzrostu wegetatywnego roślin oraz hamowanie opadania zawiązków.

regalis plus basf stosowanie
Top