BASF Agricultural Solutions
basf silni razem
Rozwiązania dla Rolnictwa

Jak pomóc drzewom w utrzymaniu zawiązków?

10 maj 2019

Sady są teraz w trakcie kwitnienia. W związku ze spadkami temperatury poniżej 0°C istnieje obawa, że mogły przemarznąć kwiaty. Wiązało by się to oczywiście ze spadkiem plonu. Musimy jednak pamiętać, że zawiązanie zawiązków to tylko połowa sukcesu. Ważne jest żeby zawiązki, które przetrwały spadek temperatur, zostały przez drzewa utrzymane. Drzewa, będąc pod wpływem stresu związanego z suszą, zatopieniem czy właśnie niskimi temperaturami, mają naturalną skłonność do ich zrzucania.

Jak pomóc drzewu w utrzymaniu zawiązków?

Rozwiązaniem, które pomoże drzewom utrzymać osłabione zawiązki jest zastosowanie Regalis® Plus 10 WG. Podstawowym zadaniem tego preparatu jest ograniczanie nadmiernego, wegetatywnego wzrostu rośliny. Prościej mówiąc – ogranicza nadmierne wyrastanie pędów wegetatywnych zwanych potocznie „wilkami”. Produkt ten posiada także kilka innych unikalnych właściwości. Jedną z nich, potrzebną właśnie teraz, jest zdolność do wspomagania związywania owoców.

Jak to działa?

Drzewa produkują etylen. Jest to proces całkowicie naturalny. Jednak drzewa będące pod wpływem stresu mają tendencję do jego nadprodukcji. Gaz ten nazywany jest potocznie hormonem starzenia. Stymuluje on przedwczesne starzenie się zawiązków i ich opad. I tu waśnie zaczyna działać Regalis® Plus. Zaburza on bowiem w roślinie produkcję etylenu. Tego gazu produkuje się po prostu dużo mniej. Mniej etylenu w obrębie korony drzewa oznacza lepsze warunki do tego żeby zawiązki utrzymały się na drzewie.

Dodatkowo Regalis® Plus, ograniczając wzrost wegetatywny pędów jabłoni, niweluje konkurencje o składniki pokarmowe pomiędzy zawiązkami a silnymi pędami. Jeżeli skracamy pędy wegetatywne to ta konkurencja pomiędzy skróconym pędem a osłabionym zawiązkiem jest bardziej wyrównana. Zawiązki mają większe szanse na to żeby się utrzymać na drzewie.

Podsumowanie:

Poprawa zawiązywania owoców związana jest z blokowaniem syntezy etylenu oraz ze zmniejszaniem konkurencji o składniki pokarmowe z silnie rosnącymi pędami.

Niżej przedstawiamy schemat stosowania Regalis® Plus, którego celem, w przypadku wystąpienia przymrozków, jest zmniejszenie wzrostu wegetatywnego roślin oraz podtrzymanie zawiązków

Top